107,6 FM

Śląskie. Coraz więcej Ukraińców zamieszkuje w naszym regionie

Pandemia koronawirusa wcale nie zniechęciła obcokrajowców do życia w naszym kraju. Ich liczba, mimo pandemii, wzrasta z roku na rok. W Żorach pracownicy przybywający z Ukrainy stanowią już ok. 10 proc. mieszkańców miasta.

Skoro wyliczenia urzędników są takie, że 10% mieszkańców stanowią Ukraińcy, to w Żorach powstał  informator dla cudzoziemców. Jest dwujęzyczny i ma ułatwić Ukraińcom odnalezienie się w nowej rzeczywistości - mówi Adrian Lubszczyk z żorskiego magistratu:

Jest też kontakt do asystenta międzykulturowego, którym została mieszkająca i pracująca w Żorach Ukrainka, Alla Ożyjewska-Brożyna. A jak mieszkańcy Żor reagują na gości zza granicy?

Informator można  otrzymać za darmo w Urzędzie Miasta Żory oraz instytucjach miejskich.

460 tys. cudzoziemców obecnie legalnie przebywa w Polsce. W woj. śląskim jest to liczba 28-miu i pół tysiąca osób. To 4 tys. więcej niż rok temu. Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach wylicza, w jakich branżach najczęściej cudzoziemcy znajdują u nas pracę:

O tym, z jakich przybywają kierunków mówi Magdalena Szewczuk-Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach:

Największą grupę obcokrajowców przyjeżdżających do nas za pracą stanowią zatem Ukraińcy. W tym celu do Polski przyjeżdżają też Białorusini, Niemcy, Rosjanie, czy mieszkańcy Indii, a nawet Chin.

Ukraińców zarówno w Polsce, jak i w regionie jest najwięcej. Jak im się podoba?

Większość wydawanych zezwoleń na pobyt związana jest z aktywnością zawodową - w 2020 r. dotyczyło to 76 proc. cudzoziemców.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama