107,6 FM

Chałupki. Pięciu Afgańczyków ukrytych w ciężarówce. Kierowca zaniepokojony odgłosami z naczepy

Straż Graniczna zatrzymała pięciu Afgańczyków, którzy, ukryci w naczepie tira, nielegalnie wjechali do Polski z Czech przez przejście graniczne w Chałupkach w powiecie raciborskim (Śląskie). Trafią do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców, a później zostaną wydaleni z Polski.

"Wczoraj kierowca bułgarskiej ciężarówki zaniepokojony dobiegającymi z naczepy odgłosami, zatrzymał się przy patrolu Straży Granicznej realizującym zadania związane z dokonywaniem kontroli sanitarnej w rejonie byłego przejścia granicznego Nowe Chałupki - Bohumin. Kierowca, obywatel Bułgarii, w obecności funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej otworzył drzwi naczepy. W środku, na stalowych rurach, przebywało 5 osób" - przekazał w czwartek PAP rzecznik śląskiego oddziału SG chor. szt. Szymon Mościcki

Cudzoziemcy, deklarujący, że są obywatelami Afganistanu, nie mieli przy sobie dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP. Wszyscy zostali zatrzymani. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających potwierdzono afgańskie obywatelstwo mężczyzn oraz ich dane osobowe. Dwóch z nich nie skończyło jeszcze 18. roku życia.

"Okazało się, że wszyscy złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii. Obecnie trwają czynności służbowe zmierzające do umieszczenia Afgańczyków w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, a następnie przekazania ich do Rumunii w ramach tzw. procedury dublińskiej" - przekazał Mościcki.

To kolejna grupa Afgańczyków zatrzymana w ostatnim czasie w woj. śląskim. Pod koniec marca w Cieszynie strażnicy zatrzymali sześciu obywateli tego kraju, którzy także wjechali do Polski nielegalnie z Czech. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży były Niemcy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama