107,6 FM

Rodzaje soczewek w zależności od wady wzroku

Soczewki kontaktowe pozwalają na skorygowanie podstawowych wad wzroku - krótkowzroczności, dalekowzroczności, prezbiopii czy astygmatyzmu. Oczywiście poszczególne wady wzroku wymagają odpowiednich soczewek, które różnią się mocą optyczną czy konstrukcją soczewki. Jakie soczewki kontaktowe dedykowane są poszczególnym wadom wzroku?

Soczewki kontaktowe dla krótko- i dalekowidzów

Takie wady wzroku jak dalekowzroczność i krótkowzroczność mogą być korygowane przy pomocy sferycznych soczewek kontaktowych. W przebiegu krótkowzroczności problemem jest widzenie obiektów zlokalizowanych w oddali, natomiast wyraźne jest widzenie obiektów zlokalizowanych blisko. Takie zaburzenie widzenia wynika z wydłużenia gałki ocznej, w efekcie czego światło padające na oko skupia się przed siatkówką. Osoby dotknięte taką wadą wzroku potrzebują soczewek, które rozpraszają światło padające na oko i przesuwające punkt skupienia na siatkówkę oka.

W przebiegu dalekowzroczności wyraźnie widoczne są obiekty położone dalej od oka, natomiast utrudnione jest wyraźne widzenie bliskich obiektów. Przy zbyt krótkiej gałce ocznej dochodzi do skupiania światła padającego na gałkę oczną za siatkówką. W ramach korekcji dalekowzroczności stosuje się soczewki skupiające, przesuwające punkt przecięcia promieni słonecznych dokładnie na siatkówkę.

Soczewki kontaktowe sferyczne dla krótkowidzów i dalekowidzów dostępne są w kilku wariantach. Soczewki jednodniowe przeznaczone są do użytku jednorazowego - noszone są przez cały dzień, a po ich zdjęciu należy je wyrzucić. Dostępne są także soczewki kontaktowe o dłuższym trybie noszenia, jak miesięczne. Takie soczewki można stosować wielokrotnie, zdejmując je na czas snu i umieszczając w specjalnym pojemniczku z płynem.

 

Soczewki toryczne - sposób na astygmatyzm

Rodzaje soczewek w zależności od wady wzroku

Astygmatyzm to wada wzroku wynikająca z zaburzenia sferycznego kształtu rogówki. W efekcie występowania zaburzeń krzywizny rogówki dochodzi do nieprawidłowego ogniskowania promieni świetlnych padających do oka, co wpływa negatywnie na ostrość widzenia. Nieostre widzenie może dotyczyć zarówno widzenia z bliska, jak i z daleka. Korygowanie astygmatyzmu polega na przywróceniu prawidłowej krzywizny rogówki. Służą temu okulary z soczewkami cylindrycznymi lub soczewki kontaktowe toryczne. Mają one inny kształt niż klasyczne soczewki cylindryczne. Soczewki toryczne przypominają kształtem przecięty wzdłuż obwarzanek, dzięki czemu doskonale dopasowują się do kształtu rogówki i korygują widzenie. Wyjątkowy kształt soczewki torycznej sprawia, że moc skupiająca soczewki jest różna w przekroju poziomym i pionowym soczewki - a to oznacza różne załamywanie promieni słonecznych docierających do układu optycznego oka.

Soczewki toryczne dostępne są w kilku wariantach. Soczewki jednodniowe przeznaczone są do użytku jednorazowego, a soczewki o dłuższym trybie noszenia to soczewki dwutygodniowe oraz miesięczne.

 

Soczewki progresywne dla osób z prezbiopią

Starczowzroczność, czyli prezbiopia, to wada wzroku rozwijająca się w konsekwencji postępującej wraz z wiekiem sztywności soczewki i problemów z akomodacją oka. Pojawiają się wówczas problemy z widzeniem drobnego druku. W celu skorygowania prezbiopii stosowane są soczewki progresywne (multifokalne). Ich cechą charakterystyczną jest występowanie stref optycznych o różnych mocach, które rozmieszczone mogą być w następujący sposób:

  • w soczewkach dwuogniskowych górna część umożliwia widzenie dali, a dolna – bliży,

  • soczewki koncentryczne posiadają umieszczone naprzemiennie strefy optyczne w postaci kręgów,

  • w soczewkach asferycznych środkowa część umożliwia widzenie bliskie, a zewnętrzna - widzenie dalekie.

Soczewki progresywne dostępne są w opcji jednodniowej, a także miesięcznej. W sklepie AleSoczewki.pl znaleźć można szeroki wybór soczewek pozwalających na skorygowanie rozmaitych wad wzroku. Dostępne są tu wyłącznie soczewki najwyższej jakości, ale ceny nie są wygórowane. Do dyspozycji klientów pozostają takie udogodnienia jak program lojalnościowy, natychmiastowa wysyłka, a także pomoc ekspertów podczas dokonywania zakupów.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama