107,6 FM

Dlaczego imiona damskie kończą się na a?

Gdy słyszymy polskie imię, bez problemu możemy zorientować się czy mowa o kobiecie czy mężczyźnie. Istnieją wyjątki, takie jak np. męskie imię Kuba, zakończone na charakterystyczną dla kobiecych imion literę „a”. W imionach żeńskich także występują wyjątki - imię Beatrycze co prawda kończy się na samogłoskę, lecz nie taką, jak zdecydowana większość. Dlaczego imiona damskie kończą się na „a”?

Specyficzny język polski

W języku polskim bez problemu za pomocą odpowiednio dobranych końcówek, można przerobić imiona, nazwy zawodów czy tytuły na męskie lub żeńskie w zależności od okoliczności. Męskie imiona i zawody zazwyczaj kończą się spółgłoską, dzięki czemu dodanie „a” na końcu brzmi lekko i naturalnie. 

 

Problemy z odmianą

Imiona nie określające płci z języka polskiego się nie wywodzą, lecz nie ma przeciwskazań by nazwać tak swoje dziecko. Imiona neutralne, pasujące zarówno do chłopców jak i dziewczynek - Carol, Alex - nie wskazują na płeć, a co za tym idzie - nie da się stworzyć po polsku prawidłowego zdania. Wszelkie czasowniki użyte w wypowiedzi wymagają odmiany, a brak informacji o płci podmiotu nie pozwala na ten zabieg.

Imiona żeńskie często tworzy się od imion męskich dodając jedynie „a” na końcu. Może być tak, że imię takie brzmieć będzie jak dopełniacz męskiej formy. Aleksander w dopełniaczu odpowiada na pytanie „kogo? czego?” i jest Aleksandrą, przez co kobieta Aleksandra może nie czuć, że jej imię jest w pełni autonomiczne.

Warto zauważyć, że istnieją w języku polskim słowa rodzaju żeńskiego, które nie mają końcówki „a”, lecz mimo wszystko nie ma problemu z prawidłową ich odmianą - na przykład słowo „moc”. 

 

Czy wolno nadać imiona dla dziewczynek, finezyjne i nieszablonowe?

Bardzo często zdarza się, że urzędnicy nie zezwalają na nadanie dziecku imienia, które zaproponował kreatywny rodzic. Lecz bez obaw, nie chodzi tu o brak końcówki „a”. W Polsce nie wolno nadawać dzieciom imion ośmieszających, krzywdzących, jak na przykład Belzebub czy Kurtyzana.

Obecnie imię nie musi posiadać wskazującej na płeć końcówki by mogło zostać zaakceptowane przez urzędników. Coraz więcej osób obcego pochodzenia osiedla się w Polsce, oraz docierają do nas trendy zagraniczne - również jeśli chodzi o imiona. W ostatnich latach dużo mówi się o neutralnych płciowo imionach, by dziecko samo w przyszłości mogło zdecydować jakiej formy odmiany chce używać. Nadal spotyka się to ze zdziwieniem większości osób, lecz czasy się zmieniają, więc prawdopodobnie za kilka lat neutralne płciowo imiona wejdą do normy. 

Kwestia tego dlaczego imiona żeńskie kończą się na „a”  nie jest jednoznaczna, ani niezmienna. Od każdej reguły istnieją wyjątki, a także język się zmienia, coś co kiedyś byłoby nie do pomyślenia, za kilka lat, gdy już się z tym osłuchamy wejdzie do potocznego słownika. Na liście najpopularniejszych imion dla dziewczynek w 2021 roku znajdują się co prawda wyłącznie takie, które są zakończone na „a” (Zuzanna, Julia, Zofia, Hanna, Maria, Lena, Alicja, Oliwia, Laura, Maria), lecz zapewne z czasem się to zmieni. Więcej na temat najpopularniejszych imion żeńskich możesz przeczytać na https://swiat-rodzicow.pl.

Artykuł zewnętrzny

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama