107,6 FM

Self publishing, czyli samodzielnie drukowanie książek

Self publishing to stosunkowo nowy trend na rynku wydawniczym. Polega on na samodzielnym realizowaniu procesu wydawniczego - od napisania książki do jej fizycznego wydruku. Czy taka opcja wydawania książek jest dla każdego? Sprawdzamy to.

Czym jest self publishing?

W wielkim skrócie, pojęcie to oznacza samodzielne wydanie książki. Autor odpowiedzialny jest więc za napisanie treści, wykonanie korekty i edycji, a następnie wydrukowanie całego nakładu. Oczywiście działając w tym modelu nie musi być sam - może, a nawet powinien korzystać z usług korektora, redaktora, grafika i drukarnii.

Self publishing wyklucza jednak udział profesjonalnego wydawnictwa.

Jeszcze niedawno samodzielnie drukowanie książek zarezerwowane było dla mało znanych autorów, którzy tworzyli treści dla niszowego grona odbiorców. Wiele w podejściu do tematu zmienił amerykański potentat e-commerce Amazon. Firma pokazała, że książki można wydawać stosunkowo prosto i zarabiać na nich więcej niż proponują wydawnictwa.

To właśnie ze względu na niskie stawki oferowane przez profesjonalne wydawnictwa, autorzy coraz częściej próbują swoich sił w self publishingu. Mimo że jest to bardzo czasochłonny i ryzykowny proces. Pozwala jednak na zarobienie większych pieniędzy niż standardowa ścieżka wydawnicza. 

Samodzielne drukowanie książki - co zyskujesz?

Nie tylko wyższe profity przemawiają za samodzielnym wydawaniem książek. Korzyści tego modelu biznesowego jest znacznie więcej. Oto najważniejsze z nich:

  • Kontrola - autor ma 100% kontroli nad całym procesem wydawniczym. Zaczynając od tego, co znajdzie się w samej książce, przez wygląd okładki a na ilości wydrukowanych egzemplarzy kończąc. 
  • Własny styl komunikacji - w przypadku współpracy z profesjonalnym wydawnictwem to przedstawiciele tej firmy lub dedykowana agencja reklamowa odpowiadają za promocję książki. Podczas samodzielnego wydawania książki to autor odpowiada za cały proces komunikacji. Dla wielu osób, szczególnie tych działających głównie w internecie jest to ogromna zaleta.
  • Brak wiążących terminów - wydając samodzielnie książkę nie masz nad sobą wydawcy zaganiającego Cię do szybszej pracy. Tutaj wszystko realizujesz we własnym tempie i w zgodzie ze swoimi przekonaniami.

Podsumowanie

Jeśli zamierzasz w najbliższym czasie wydać książkę to koniecznie powinieneś rozważyć model self publishingu. Zyskasz nie tylko wolność i swobodę, ale również możesz liczyć na większe zarobki niż przy współpracy z wydawcą.

Artykuł napisany we współpracy z JKB Print.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama