107,6 FM

Dr Anna Janik: Pielęgniarkom potrzebna jest stabilizacja, a tymczasem muszą o wszystko walczyć

Pielęgniarkom w pracy potrzebna jest stabilizacja, a tymczasem muszą o wszystko walczyć – taką opinię wyraziła w Radiu eM dr Anna Janik, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach. Dziś (12.05) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki.

Dr Anna Janik dodała, że pielęgniarki niepokoją się, czy od czerwca nie będą zarabiać mniej. Jak wyjaśniła, tylko do końca czerwca obowiązuje bowiem tzw. „zembalowe", czyli dodatkowe środki przekazywane przez NFZ do placówek służby zdrowia z przeznaczeniem na ich grupę zawodową. Z postulatem podwyżek dziś w Warszawie mają protestować członkinie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Domagają się także podjęcia przez rząd działań zwiększających liczbę pielęgniarek i położnych, aby w ten sposób odciążyć pracujące już w tym zawodzie.

Szefowa izby pielęgniarskiej zwróciła uwagę na to, że choć w woj. śląskim jest wiele szkół kształcących pielęgniarki, to jednak bardzo wiele absolwentek nie podejmuje pracy w zawodzie. Zasygnalizowała, że problemem może być nieodpowiednie wprowadzanie do wykonywania zawodu w placówkach medycznych, co zraża młode adeptki.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.