107,6 FM

Rydułtowy. Strażacy usunęli rozlewiska po nawałnicy

Rydułtowy znów przejezdne. Strażacy w weekend usunęli rozlewiska powstałe tu w czwartek w wyniku gwałtownej nawałnicy i wezbrania rzeki Nacyna.

O sytuacji w Rydułtowach Mateusz Kornas:

Rydułtowy w powiecie wodzisławskim należały do miejscowości najbardziej dotkniętych podtopieniami, spowodowanymi przecz czwartkowe ulewy. Wiele posesji zostało zalanych, a budynków podtopionych.

Prace porządkowe trwają również w innych częściach miasta - strażaków i miejskie służby wspomagał m.in. oddział Wojsk Obrony Terytorialnej, pomagający mieszkańcom, którzy zwrócili się z taką prośbą przy zgłaszaniu szkód. Natomiast prace porządkowe w jednym z parków podjęli – dzięki współpracy ze Służbą Więzienną - więźniowie Zakładu Karnego w Raciborzu. W mieście działa zespół do oceny skutków zniszczeń, gdzie cały czas można zgłaszać poniesione szkody.

W usuwaniu skutków nawałnic w regionie od czwartku do soboty rano (głównie w powiatach wodzisławskim, raciborskim i rybnickim) uczestniczyło ok. 4 tys. strażaków, którzy podjęli w tym czasie ponad 800 interwencji. Natomiast od soboty do niedzielnego poranka interwencji było ponad 50 – głównie była to kontynuacja naprawy szkód po czwartkowych nawałnicach, a także usuwanie powalonych i połamanych drzew w powiatach bielskim i częstochowskim.

Obecnie sytuacja pogodowa w regionie jest stabilna, do późnej nocy z niedzieli na poniedziałek obowiązuje jednak ostrzeżenie Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, dotyczące możliwości gwałtownych wzrostów stanów wody w zlewni Małej Wisły, Przemszy i Soły oraz lokalnych podtopień na tym obszarze.

Do niedzielnego wieczoru nie odnotowano większych zdarzeń związanych z ostrzeżeniem pogodowym, a stany ostrzegawcze i alarmowe na rzekach regionu nie były przekroczone. W sobotę odwołany został alarm przeciwpowodziowy w powiecie wodzisławskim, obowiązuje natomiast stan alarmowy w powiecie raciborskim.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama