107,6 FM

Watykan: Powstała fundacja, która będzie zajmować się sztuczną inteligencją

W Watykanie powołano fundację, która będzie zajmować się kwestią sztucznej inteligencji oraz jej etyki. Powstała ona za zgodą papieża Franciszka w odpowiedzi na prośbę, jaką przedstawił przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia.

Fundacja nosi nazwę "renAIssance", która jest połączeniem słowa "renesans" i angielskiego skrótu AI (sztuczna inteligencja). Utworzono ją po tym, gdy w lutym 2020 roku w Rzymie podpisana została deklaracja na temat etycznego podejścia do sztucznej inteligencji. Jej sygnatariuszami byli między innymi szefowie wielkich koncernów technologicznych i internetowych, a także abp Paglia.

Zadaniem fundacji będzie rozpowszechnianie tego dokumentu na świecie.

"Uważamy, że w obliczu inwazji tego wymiaru w życie wszystkich konieczne jest potwierdzenie perspektyw etycznych, edukacyjnych i wspólnych ram prawnych dla sztucznej inteligencji" - oświadczył arcybiskup Paglia, cytowany przez Ansę.

Jak dodał, "także algorytmy muszą mieć wymiar moralny".

"Nie można dopuścić do tego, by dyktatura nowych technologii i tych, którzy je posiadają robiła to, co chce" - oświadczył watykański hierarcha.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama