107,6 FM

Barbara Socha: Chcemy szerokiej dyskusji o strategii demograficznej dla Polski

– Chcemy szerokiej dyskusji o strategii demograficznej dla Polski, w której wezmą udział także nasi oponenci z opozycji – powiedziała w Radiu eM Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Projekt strategii, który przygotowuje, ma być ogłoszony jeszcze w czerwcu.

Barbara Socha potwierdziła, że okres zamknięcia w domach z powodu pandemii nie sprawił wzrostu liczby urodzeń dzieci w Polsce i podkreśliła, że takie oczekiwania zgłaszały media, ale nie demografowie. Wyjaśniła, że dzietność w tym czasie spadła w wielu krajach, co jest charakterystyczne dla okresów związanych z niebezpieczeństwami.

Pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej zauważyła, że z kolei efektem programu „Rodzina 500+” jest zwiększenie liczby urodzeń, zwłaszcza drugiego i trzeciego dziecka. W jej opinii program zmotywował rodziny, które nosiły się z zamiarem urodzenia kolejnego dziecka.

Pani minister zwróciła uwagę na szereg rozwiązań planowanych w Polski Ładzie, głównie wskazując na ułatwienie w zdobyciu własnego mieszkania, co – jak przypomniała – jest jednym z głównych, wskazywanych przez młode rodziny, czynników hamujących powiększenie rodziny. Zapowiedziała prezentację jeszcze w czerwcu strategii demograficznej na kolejne lata i wyraziła nadzieję na szerokie konsultacje tego dokumentu, w których wzięłaby udział także m.in. opozycja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy