107,6 FM

Księża! Przybywajcie na 9. Ewangelizację w Beskidach

W Rychwałdzie, we Franciszkańskim Domu Formacyjno-Edukacyjnym, z koordynatorami 9. Ewangelizacji w Beskidach: o. Bogdanem Kocańdą OFM Conv oraz Bernadetą i Stefanem Targoszami, spotkali się reprezentanci poszczególnych wspólnot, które będą przygotowywały wakacyjne spotkania na szczytach.

W sobotę 3 lipca na Stecówce w Beskidzie Śląskim rozpocznie się dziewiąta edycja Ewangelizacji w Beskidach, której w tym roku towarzyszy hasło: "Bohater drugiego planu - święty Józef".

W środę 16 czerwca reprezentanci wspólnot spotkali się w Rychwałdzie, by omówić sprawy organizacyjne związane z tegoroczną EwB.

EwB wraca do swojej tradycyjnej formy! W osiem sobót lipca i sierpnia na poszczególne szczyty uczestnicy będą wędrować dowolnie wybranym szlakiem tak, by przed 12.00 być u celu. Tuż przed południem przedstawiciele poszczególnych wspólnot diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji katowickiej, którzy przygotowują EwB razem z franciszkanami z sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej, poprowadzą modlitwę i Litanię do św. Józefa. W samo południe będzie sprawowana Msza św. z kazaniem poświęconym św. Józefowi i przypisywanym mu tytułom.

Oto plan tegorocznych spotkań:

9. Ewangelizacja w Beskidach 2021: "BOHATER DRUGIEGO PLANU - ŚW. JÓZEF"

  • 1. 3 lipca - Stecówka: OBLUBIENIEC - spotkanie przygotowuje wspólnota "Zacheusz" z Jaworza,
  • 2. 10 lipca - Jałowiec: MAŁŻONEK - "Damaszek" z Żywca-Sporysza,
  • 3. 17 lipca - Pilsko: OJCIEC - "Francesco Team" z Rychwałdu,
  • 4. 24 lipca - Hrobacza Łąka: GŁOWA RODZINY - "Krzew Winny" z Jawiszowic,
  • 5. 31 lipca - Potrójna: ROBOTNIK - Wspólnota modlitewna z Pisarzowic,
  • 6. 7 sierpnia - Rachowiec: PIELGRZYM WIARY - "Novare" z Żor,
  • 7. 14 sierpnia - Rycerzowa Wielka: NAJCZYSTSZY - Krucjata Wyzwolenia Człowieka z Rychwałdu,
  • 8. 21 sierpnia - Wielka Racza: CICHY - "Talitha Kum" z Rychwałdu.

Na każdej górze przedstawiciele wspólnot będą rozdawali książeczki górskiego ewangelizatora, do których uczestnicy zbierają oryginalne pieczątki. Będzie można także zakupić koszulki przygotowane specjalnie na tegoroczną edycję, a także bransoletki i przypinki z logo Ewangelizacji w Beskidach.

Na finał księża namaszczą chętnych rychwałdzkim olejkiem radości.

Nowością będzie przygotowane przez organizatorów wyzwanie: kartki z zadaniami na nadchodzący tydzień, dotyczącymi tematów poszczególnych spotkań, związanych z postacią św. Józefa. Co tydzień organizatorzy będą odbierać je z udzielnymi odpowiedziami, a na Wielkiej Raczy, gdzie tradycyjnie już odbędzie się finał EwB, zostaną rozdane nagrody.

Szczegóły na temat spotkań będą się pojawiać na facebookowym profilu Ewangelizacji w Beskidach.

Uczestnicy rychwałdzkiego spotkania zauważają, że wielką potrzebą na szczytach jest obecność księży i posługa sakramentalna. Serdecznie zapraszają do kontaktu kapłanów, którzy chcieliby włączyć się w sprawowane Mszy św., głoszenie kazań, odwołujących się do poszczególnych cech św. Józefa, a szczególnie księży gotowych do spowiadania uczestników spotkań.

- Cieszy nas to, że co roku na szczyty przychodzą księża, którzy - choć wcześniej nie deklarowali swojej obecności - są z nami, posługują - mówi o. Bogdan. - Tym bardziej apeluję i zachęcam wszystkich pasterzy, żeby odpowiedzieli na apel papieża Franciszka i chcieli zapachnieć zapachem swoich owiec. A owce, które wychodzą na hale albo na góry, mają specyficzny zapach. On bardzo pomaga w odkrywaniu tego, co smakujemy w życiu: czy noszę w sobie smak Chrystusa, czy noszę w sobie smak czegoś innego; czy noszę zapach Ewangelii, czy zapach naszej słabości, czasem ludzkiego smrodu.

Jak podkreśla o. Bogdan: - Zachęcam kapłanów szczególnie do posługi w sakramencie pojednania. Bo jeśli jest nas na szczycie, dwóch, trzech, a wszystkich uczestników ośmiuset i wielu z nich chce przystąpić do spowiedzi, to nie jesteśmy w stanie tego zrobić. A w górach, poza murami kościoła, ludzie patrzą na siebie z innej perspektywy. Ważne, żeby dać im tę możliwość. Z drugiej strony Kościół, to jesteśmy my wszyscy - nie mamy chronić świątyń, ale przede wszystkim być z ludźmi, żeby chronić wspólnotę Kościoła.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama