107,6 FM

Dekoracje do Twojego zbiornika – jak można ozdobić scenę akwarium?

Wielu akwarystów czerpie wielką dumę z tego, jak prezentują się ich akwaria. Sam proces zakładania zbiornika oraz jego dekorowania niektórzy uznają za najbardziej interesujący i twórczy. Akwaryści mogą puścić wodzę wyobraźni i stworzyć zbiorniki niepowtarzalne i niezwykle ciekawe.

Dla początkującego akwarysty świat ten może być nieco przytłaczający - tyle jest informacji, które trzeba zdobyć, by móc założyć zdrową hodowlę. Z tego artykułu dowiesz się, jakie dekoracje akwariowe możesz wybrać do swojego akwarium, by nieco urozmaicić scenę zbiornika. Co może okazać się pomocne?

Rośliny

Rośliny są ważnymi elementami podwodnych ekosystemów i nie inaczej jest w przypadku hodowli domowych. Pomagają one regulować wiele parametrów w wodzie, na przykład redukując namiar CO2 i produkując w zamian tlen. To z kolei ogranicza rozrost glonów. Rośliny są też schronieniem dla zwierząt, miejscem gdzie mogą składać swoją ikrę oraz elementem ich diety. Z tych wszystkich względów rośliny warto w zbiorniku posadzić. Nie tylko podnoszą one walory estetyczne akwarium, ale również pomagają w utrzymaniu w nim optymalnych warunków życia.

Obok roślin prawdziwych możemy także zdecydować się na zakup roślin sztucznych. Tutaj warto szukać takich dekoracji w sprawdzonych sklepach akwarystycznych, gdyż powinno zależeć nam przede wszystkim na ich jakości. Rośliny sztuczne mają taką zaletę, że nie wymagają prawie żadnych czynności pielęgnacyjnych – wystarczy je regularnie czyścić przy czyszczeniu zbiornika, a będą prezentować się nienagannie przez cały czas. Jest to duże ułatwienie dla akwarystów, którzy nie mają ręki do roślin, choć oczywiście nie poleca się zastępowania w pełni roślin żywych tymi sztucznymi.

Dekoracje do Twojego zbiornika – jak można ozdobić scenę akwarium?

Korzeń

Popularną ozdobą akwariową, bo łatwą do zdobycia, jest korzeń. Korzenie różnych wielkości i gatunków zakupimy bez problemu w sklepie akwarystycznym, jednak wiele osób samodzielnie znajduje korzenie do swoich zbiorników nad brzegami rzek czy jezior. Zawsze należy pamiętać, że każdy korzeń przez zanurzeniem w akwarium należy odpowiednio spreparować. Najpierw korzeń musimy oczyścić z kory. Nasz egzemplarz nie powinien nosić na sobie śladów pleśni bądź innego zepsucia. Warto też pamiętać, że do akwarium nadawać się będzie jedynie drewno gatunków liściastych, gdyż żywica tych iglastych jest dla ryb toksyczna.

Dekoracje do Twojego zbiornika – jak można ozdobić scenę akwarium?

Korzeń afrykańskiego drzewa Mopani. Źródło: akwarystyczny24.pl

Po oczyszczeniu korzenia przychodzi czas na jego wygotowanie. Drewno gotujemy w solance, żeby zabić wszelkie pasożyty i bakterie. Następnie wypłukujemy korzeń kilkukrotnie dopóki nie przestanie barwić wody. Jedyne co pozostaje do zamoczyć drewno na dłuższy czas, by nasiąknęło wodą i utrzymywało się na dnie akwarium.

Ozdoby z tworzyw sztucznych

W sklepach znajdziemy również szeroki wybór ozdób z tworzyw sztucznych. Takie dekoracje mogą urozmaicić scenę akwarium, jednak warto tutaj stawiać przede wszystkim na jakość. Lepiej zakupić tego typu dekoracje w sprawdzonych sklepach akwarystycznych by uniknąć ryzyka, że wprowadzamy do zbiornika przedmiot potencjalnie niebezpieczny dla stanu zdrowia obsady.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama