107,6 FM

Bp Szkudło: nie można budować relacji z Jezusem na odległość

– Nie można budować relacji z Jezusem na odległość – mówił w homilii podczas Mszy sprawowanej w Katedrze Chrystusa Króla w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła bp Marek Szkudło.

Podkreślił, że życie Kościoła podobnie jak życie człowieka jest wędrówką pełną różnorodnych doświadczeń: radosnych i bolesnych. – Trudno, żeby było inaczej skoro tak właśnie jest z ludźmi, również tymi, na fundamencie których ten Kościół został zbudowany – mówił nawiązując do dzisiejszych patronów w liturgii, świętych apostołów Piotra i Pawła.

Zaznaczył, że choć „chwała tych świętych mężów rozpoczęła się już tu na ziemi bardzo szczególnym Bożym wybraniem” obydwaj doświadczyli życiowych ciemności.

Paweł jeszcze jako Szaweł popełnił wiele okrucieństw, prześladując Chrystusa – mówił bp Szkudło. – Ten okres w jego życiu był właśnie rodzajem ciemności, porażką – kontynuował dodając, że „Szaweł wtedy jeszcze nie poznał Chrystusa”.

Za największą porażkę Piotra uznał fakt, że zaparł się on Jezusa. Biskup Szkudło zastanawiał się dlaczego do tego doszło. – Bo Piotr szedł daleko za Jezusem (…), w bezpiecznej odległości – odparł.

Przekonywał, że z porażek apostołów wynika bardzo konkretna nauka dla wierzących: „jeśli chce się być chrześcijaninem, trzeba naprawdę znać Jezusa i trzeba naprawdę iść z Jezusem”. – Nie możemy autentycznie być Kościołem, jeśli naprawdę Jezusa nie znamy – mówił dalej. – Nie możemy autentycznie być Kościołem, jeśli z Nim nie idziemy – dodał.

W homilii przywołał też słowa papieża Franciszka – jedną z jego katechez o spotkaniu uczniów z Jezusem w Wieczerniku: „zachęcając uczniów, by Go dotknęli, żeby stwierdzili, że nie jest duchem – dotknijcie Mnie – Jezus wskazuje im, a także i nam, że relacja z Nim i z naszymi braćmi nie może trwać na odległość, nie istnieje chrześcijaństwo na odległość, nie istnieje chrześcijaństwo jedynie na poziomie spojrzenia”. Podążając za myślą Franciszka spuentował: „nie można budować relacji z Jezusem na odległość”. – Trzeba Go dotknąć (…). Tylko tak naprawdę można Go poznać – dodał.

Eucharystię koncelebrowali: bp Adam Wodarczyk, kapłani pracując w Kurii Metropolitalnej oraz duszpasterze katedralni.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama