107,6 FM

Łukasz Zych: Podziwiajmy rezerwaty przyrody, ale ich nie rozdeptujmy

– Podziwiajmy rezerwaty przyrody, ale ich nie rozdeptujmy – apelował w Radiu eM Łukasz Zych z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Zwrócił uwagę, że naruszeń zasad poruszania się w rezerwatach jest dużo.

Jak wyjaśnił Łukasz Zych, czerwoną tabliczkę oznaczającą granicę rezerwatu powinniśmy traktować tak, jak tablicę informującą kierowców o terenie zabudowanym. – W rezerwacie nie trzeba więc co chwilę przypominać o obowiązujących zasadach – powiedział. Do najpoważniejszych naruszeń tych zasad należy wchodzenie do jaskiń, które jest i niebezpieczne, i powoduje niepokojenie np. nietoperzy. Tymczasem zainstalowana przez RDOŚ w jednej z jaskiń naszego regionu kamera ujawniła, że weszło tam mimo zakazu w ciągu jednego weekendu około 100 osób.

Gość „Rozmowy poranka” wskazał jako jedyną udostępnioną do zwiedzania w rezerwatach woj. śląskiego jaskinię tę na Górze Zborów. Zachęcił też, by korzystać z piękna przyrody w rezerwatach, ale wyłącznie przy przestrzeganiu obowiązujących zasad i poruszając się po przeznaczonych do tego ścieżkach i szlakach.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..