107,6 FM

We Francji protesty przeciw "przepustce sanitarnej"

Do demonstracji doszło po prezydenckiej zapowiedzi obowiązkowych szczepień dla niektórych zawodów, a także masowe rozszerzenie certyfikatów sanitarnych na większość miejsc publicznych.

W poniedziałkowym wystąpieniu prezydent Republiki, Emmanuel Macron zapowiedział, że wobec wzrostu zakażeń i rozprzestrzeniania się wariantu delta koronawirusa we Francji, okazanie certyfikatu będzie warunkiem wstępu do teatrów i kin od 21 lipca, a do kawiarni, restauracji, centrów handlowych, pociągów i samolotów - począwszy od 1 sierpnia, choć w przypadku nastolatków stosowane będą pewne "elastyczne" środki. Wszyscy klienci i użytkownicy powyżej 12. roku życia w danych miejscach i środkach transportu będą musieli posiadać przepustkę, podobnie jak ich pracownicy (kelnerzy w restauracjach, kontrolerzy w pociągach itp.). Rozszerzona ma być również grupa zawodów, które obejmie obowiązek szczepień. Oprócz sektora opieki medycznej obowiązkowe szczepienia będą dotyczyć też osób, które ze względu na rodzaj wykonywanej pracy mają kontakt z osobami szczególnie narażonymi. 

Pracownicy objęci obowiązkiem szczepień, którzy nie zaszczepią się do 15 września, nie będą mogli wykonywać swojej pracy, a właściciel czy najemca lokalu bądź operator transportu, który nie będzie przestrzegał planowanych obowiązków w zakresie kontroli certyfikatów sanitarnych, będzie podlegał karze grzywny do 45 tys. euro i roku więzienia.

Zapowiedź nowych przepisów wzburzyła sceptyczną wobec szczepień część społeczeństwa. W środę na ulice francuskich miast wyszło protestować ok 18 tys. osób. W niektórych miejscach policja użyła gazu łzawiącego wobec demonstrantów. 

Do największych demonstracji doszło w Tuluzie i Lyonie, gdzie na ulice wyszło od tysiąca do 1500 osób. W Lille protestowało ok 300 przeciwników decyzji Macrona. "Przeciw dyktaturze", "Przeciw przepustce sanitarnej" - wykrzykiwali manifestanci.

Równocześnie w ciągu doby po orędziu Macrona na szczepienia zapisało się 2,5 mln Francuzów.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama