107,6 FM

Śląskie. Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem

Dziś [31.07.2021] od godzin przedpołudniowych do wieczora w woj. śląskim spodziewane są burze z gradem - informują meteorolodzy, którzy wydali ostrzeżenie dla ponad 30 powiatów, głównie z południowej i centralnej części regionu. Dla powiatu żywieckiego wydano ostrzeżenie z zagrożeniem drugiego stopnia.

Jak wynika z ostrzeżenia biura prognoz IMGW w Krakowie, opublikowanego w dziś [31.07.2021] przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, na Żywiecczyźnie burzom będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, a lokalnie nawet do 50 mm, zaś prędkość wiatru w porywach może sięgnąć 90 km na godzinę. Miejscami można spodziewać się gradu.

W innych powiatach, których dotyczy ostrzeżenie, w sobotę spodziewane są słabsze opady, od 20 mm do 30 mm, oraz porywy wiatru do 80 km na godzinę, miejscami grad. Meteorolodzy prognozują, że pierwsze burze mogą pojawić się w regionie około 11.00, a zjawisko ustanie około 20.00.

Bliżej północy regionu ostrzeżenie dotyczy powiatów myszkowskiego i zawierciańskiego, zaś na południu - oprócz żywieckiego - także powiatów bielskiego i cieszyńskiego oraz Bielska-Białej.

Ponadto burze spodziewane są w powiatach: będzińskim, bieruńsko-lędzińskim, gliwickim, mikołowskim, pszczyńskim, raciborskim, rybnickim, tarnogórskim i wodzisławskim oraz w Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Jaworznie, Katowicach, Mysłowicach, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach, Tychach, Zabrzu i Żorach.

Pierwszy stopień zagrożenia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i zagrażać życiu. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Drugi, wyższy stopień zagrożenia dotyczy zjawisk powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

 

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama