107,6 FM

Katowice. Michał Kwiatkowski po VI etapie Tour De Pologne awansował na trzecie miejsce

Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) zajął piąte miejsce na szóstym etapie wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, jeździe indywidualnej na czas w Katowicach. W klasyfikacji generalnej awansował z czwartej na trzecią pozycję.

Etap wygrał Francuz Remi Cavagna, wyprzedzając o 13 sekund swojego kolegę z drużyny Deceuninck-Quick Step, lidera wyścigu Portugalczyka Joao Almeidę. Trzeci, ze stratą 16 sekund, był Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe).

Kwiatkowski pojechał wolniej od zwycięzcy o 19 sekund.

Almeida praktycznie zapewnił sobie zwycięstwo w wyścigu. W przeddzień zakończenia rywalizacji w Krakowie wyprzedza o 26 sekund Słoweńca Mateja Mohorica (Bahrain Victorious) oraz o 33 sekundy Kwiatkowskiego.

W Tour de Pologne kolarze ścigali się indywidualnie na czas po raz pierwszy od 2016 roku. Trasa w Katowicach, płaska i z kilkoma ostrymi nawrotami, zaczynała się i kończyła w pobliżu Spodka. Dystans - 19,1 km.

Kwiatkowski w zawodowej karierze odniósł trzy zwycięstwa w jeździe na czas – dwa razy w mistrzostwach Polski (2014, 2017) oraz w wyścigu Dookoła Algarve (2014). W 2017 roku był bliski triumfu na etapie Tour de France w Marsylii, ale przegrał o sekundę z Bodnarem.

W sobotę musiał odrobić do Almeidy 21 sekund, 19 sekund dzieliło go od Mohorica oraz siedem od Włocha Diego Ulissiego (UAE Team Emirates). Na pierwszym punkcie pomiaru czasu w zabytkowej dzielnicy Nikoszowiec, tuż przed półmetkiem, Polak był szybszy od tych rywali, ale o tylko trzy sekundy od Almeidy. Drugą część etapu Portugalczyk pokonał zdecydowanie szybciej i jest już tylko o krok od końcowego sukcesu.

Mohoric obronił drugą lokatę w klasyfikacji generalnej, a na trzecią przesunął się Kwiatkowski, spychając z podium Ulissiego. Prawdopodobnie ci trzej kolarze będą w niedzielę odbierać gratulacje po zakończeniu wyścigu. Jak na Tour de Pologne, różnice czasowe między nimi są bardzo duże.

Zwycięzca etapu, Cavagna, jest uznanym specjalistą od jazdy na czas. 26-letni kolarz ma na koncie wygrane czasówki w mistrzostwach Francji i w wyścigu Tour de Romandie. Na igrzyskach olimpijskich w Tokio zajął 17. miejsce.

Świetnie pojechał również Bodnar, ośmiokrotny mistrz Polski w tej konkurencji. 36-letni kolarz z Wrocławia mocnym akcentem żegna się z niemiecką grupą Bora-Hansgrohe. W przyszłym sezonie będzie się ścigać w barwach francuskiej ekipy TotalEnergies.

78. Tour de Pologne zakończy się w niedzielę sprinterskim etapem z Zabrza do Krakowa.