107,6 FM

Ks. Roman Buchta: Zaczynamy mierzyć się z brakiem nauczycieli religii

- Zaczynamy mierzyć się z brakiem nauczycieli religii, ale głęboko wierzę, że z Bożą pomocą poradzimy sobie w tym roku - powiedział w Radiu eM ks. dr hab. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Podkreślił, że z brakami kadrowymi boryka się całe szkolnictwo w Polsce.

Dyrektor Wydziału Katechetycznego katowickiej kurii powiedział, że ewentualne braki nauczycieli nie spowodują dużych kłopotów, być może w niektórych klasach zamiast dwóch godzin religii w tygodniu będzie jedna. Sytuacja jednak jest w archidiecezji katowickiej lepsza, niż zdarza się w innych częściach kraju. Gość Radia eM wyraził zadowolenie, że w najbliższym roku akademickim na Uniwersytecie Śląskim będą uruchomione podyplomowe studia dla nauczycieli religii.

Zwracając uwagę na niechęć części uczniów i rodziców do szkolnej katechezy, zaznaczył, że promocją nauki religii jest wspólnota Kościoła jako taka, a także radosny, otwarty katecheta, nauczyciel religii, który jest przyjacielem młodzieży.

- Cieszę się, że etyka będzie wprowadzona do szkół - powiedział ks. prof. Roman Buchta, nawiązując do planów Ministerstwa Edukacji i Nauki, aby za dwa lata wprowadzić obowiązek uczęszczania na lekcje etyki lub religii. - Etyka może być zdrową konkurencją dla nauki religii, jeśli chodzi o jakość lekcji, jakość bycia z i dla uczniów, otwartości... - mówił gość "Rozmowy poranka".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..