107,6 FM

Urszula Bauer: Szkoły są przygotowane na bezpieczny powrót uczniów i nauczycieli

- Szkoły są przygotowane na bezpieczny powrót uczniów i nauczycieli - zapewniła w Radiu eM Urszula Bauer, śląski kurator oświaty. Podkreśliła, że w czasie wakacji do szkół zostały dostarczone m.in. maseczki, termometry, stacje dezynfekujące z możliwością pomiaru temperatury. Dziś (1.09) rozpoczyna się nowy rok szkolny.

Dołożyliśmy wszelkich starań, zarówno dyrektorzy szkół, jak i Ministerstwo Edukacji i Nauki, aby przygotować szkoły na bezpieczny powrót do pracy i nauki od 1 września. Dyrektorzy mają już pewne doświadczenie we wdrażaniu wytycznych sanitarnych – mówiła w „Romowie poranka” Urszula Bauer. Zaznaczyła, że szczepienie przeciwko COVID-19 wśród nauczycieli, pracowników i uczniów jest dobrowolne, ale podkreśliła, że władze oświatowe apelują o to, aby jak najwięcej z nich zostało zaszczepionych. – Wszyscy liczymy na odpowiedzialność nauczycieli – powiedziała i dodała, że wykazali się nią już wiosną, kiedy to w marcu zaszczepiło się ponad 70 proc. nauczycieli.

Pani kurator wyjaśniła, że pomiar temperatury w szkole nie oznacza, że uczeń z podwyższoną temperaturą będzie automatycznie odsyłany do domu. Decyzje o dalszym postępowaniu zawsze będzie podejmował dyrektor szkoły. Każda placówka musi mieć przygotowaną izolatkę dla takich osób.

Pani kurator przyznała, że rozpoczynający się rok będzie czasem nadrabiania zaległości edukacyjnych po ubiegłym roku, gdy przeważała nauka zdalna. Aby to umożliwić, od czerwca jest realizowany program tzw. zajęć wspomagających, w tym roku zwiększono z 10 do 15 limit godzin przypadających na jeden oddział klasowy.

Urszula Bauer wyraziła przekonanie, że w najbliższym czasie nie dojdzie w oświacie do protestu związków zawodowych, które domagają się powiązania nauczycielskich pensji ze średnią krajową. Jak zaznaczyła, oprócz zmniejszenia obowiązków biurokratycznych dla nauczycieli, minister edukacji zaproponował im bardzo duże podwyżki, które są teraz negocjowane.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..