107,6 FM

Karmienie mieszane niemowlaka - sprawdź, jaki smoczek do butelki się sprawdzi

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje karmienie piersią za optymalny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia dzieciom prawidłowy rozwój. Wyłączne karmienie piersią nie zawsze jest jednak możliwe, co oznacza konieczność wprowadzenia karmienia mieszanego. Pojawia się wtedy pytanie, jaki smoczek do butelki będzie najlepszy? Wyjaśniamy, czym kierować się wybierając smoczek dla maluszka karmionego piersią i butelką.

Smoczki do butelek — rozmiary

Mamy karmiące swoje dzieci piersią miewają nie lada problem, gdy staną przed koniecznością dokarmienia malucha butelką. Nic w tym dziwnego, bowiem wybór odpowiedniego smoczka nie zawsze jest czymś oczywistym. Podstawowym kryterium, które dzieli smoczki na różne rodzaje, jest ich wielkość i liczba otworów. Jeśli zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy smoczek do butelki dla noworodka karmionego z piersi, wybierz produkt o numerze 0 (czasem także 1) lub oznaczeniu 0m+. Pamiętaj, iż firmy mogą posługiwać się własnymi oznaczeniami, z którymi należy zapoznać się przed zakupem produktu.

Smoczki przeznaczone dla starszych dzieci oznaczane są numerami:

  • 1 - smoczek o wolnym przepływie;

  • 2 - smoczek o średnim przepływie;

  • 3 - smoczek o szybkim przepływie.

Stosuje się również oznaczenia wiekowe — w tym przypadku dotyczą miesiąca, od którego można stosować dany produkt, tj. 1m+, 3m+, 4m+, 6m+. Na rynku dostępne są także specjalne smoczki przeznaczone do gęstego pokarmu. W butelce z takim smoczkiem można podać np. kaszkę z mlekiem lub zupę. Ciekawym rozwiązaniem jest smoczek trójprzepływowy, który pozwala na zmianę szybkości przepływu w zależności od potrzeb dziecka.

Smoczki o różnym przepływie można nabyć m.in. w sklepie dla dzieci BabyBoom.net.pl, oferującym produkty renomowanych marek: Avent, Lovi, Tommee Tippee, Chicco czy Canpol. Specjalnie wyselekcjonowane smoczki umożliwiają karmienie butelką zbliżone do karmienia naturalnego, a miękki, giętki materiał, z którego zostały wykonane, zapewnią dziecku wyjątkowy komfort przy każdym posiłku.

Karmienie mieszane niemowlaka — sprawdź, jaki smoczek do butelki się sprawdzi

Smoczek do butelki dla półrocznych dzieci

Typy smoczków do butelek

Większość smoczków dostępnych w sprzedaży to smoczki wielorazowe, jednak istnieją także smoczki jednokrotnego użytku. Jednorazowe smoczki do butelek stosowane są przede wszystkim na oddziałach położniczych lub po powrocie maluszka ze szpitala. Ten rodzaj smoczków doskonale sprawdza się także poza domem i podczas podróży. Znacznie bardziej popularne są smoczki wielorazowe, w tym smoczki dynamiczne, smoczki antykolkowe oraz smoczki do butelki imitujące pierś wyglądające jak sutek.

Smoczki antykolkowe wyposażone są w system odpowietrzający, który redukuje ilość powietrza dostającego się do butelki, co zmniejsza ryzyko pojawienia się kolki u maluszka. Z kolei smoczki dynamiczne mają specjalnie wyprofilowany kształt końcówki, która wydłuża się podczas ssania. To sprawia, że dziecko jest mobilizowane do aktywnego ssania, w czasie którego intensywnie pracują mięśnie jamy ustnej i język. Rodzice mogą też zdecydować się na zakup smoczków do butelki imitujących piersi. Smoczki te odwzorowują kształt sutka oraz fakturę i kolor kobiecej piersi, co pomaga dziecku szybciej przyzwyczaić się do karmienia butelką.

Ile smoczków do butelek będzie potrzebnych?

Ilość smoczków potrzebnych do karmienia mieszanego zależy od tego, jaką liczbę posiłków dziecko zjada z butelki. Jest więc to kwestia bardzo indywidualna. Rodzice dzieci karmionych wyłącznie mieszankami mlecznymi zaopatrują się w co najmniej kilka smoczków. Wszystko po to, aby mieć czas na ich wyparzanie lub sterylizowanie przed podaniem dziecku kolejnych posiłków.

Smoczki, tak jak każdy inny produkt, ulegają naturalnemu zużyciu, dlatego należy je regularnie wymieniać. Zaleca się, aby smoczek zmienić na nowy po okresie 6-8 tygodni. Jeśli dojdzie do przegryzienia smoczka lub uszkodzenia którejkolwiek z jego struktur, trzeba go wyrzucić, ponieważ może przestać prawidłowo działać.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama