107,6 FM

Czym są i do czego wykorzystuje się szafy chłodnicze?

Na osobach, które sprzedają żywność, spoczywa ogromna odpowiedzialność. To właśnie oni muszą przechowywać swoje produkty w taki sposób, aby nie uległy zniszczeniu i nie zaszkodziły klientom.

 

Niewątpliwą pomocą w osiągnięciu tego celu może być szafa chłodnicza. Publikacja ta pochyli się nieco mocniej nad tego typu urządzeniami.

Charakterystyka szafy chłodniczej

W celu lepszego zrozumienia zagadnienia powiemy Państwu, co tak naprawdę robi szafa chłodnicza i do czego się ją wykorzystuje. Maszyna ta została wytworzona w takim celu, aby przechowywać produkty łatwo się psujące. Zaliczamy do tej grupy między innymi sery, wędliny lub nabiały. Wyżej wymienione przedmioty dość szybko ulegają rozkładowi w wysokiej temperaturze, z tego względu w szafie chłodniczej obniża się ilość stopni Celsjusza. Zazwyczaj mieści się ona w zakresie od -1°C do +7°C. Warto jednak pamiętać, że w zależności od wybranego modelu liczby te mogą się nieznacznie różnić. Tak czy owak, takie warunki pozwalają opóźnić procesy psucia się żywności a co za tym idzie zapewniają nam one bezpieczeństwo.

Czym są i do czego wykorzystuje się szafy chłodnicze?

Podział szaf chłodniczych

Szafy chłodnicze mogą być tak naprawdę podzielone wykorzystując dwa kryteria:

 • Zastosowanie przeszkleń.
 • Rodzaj wykorzystanego chłodzenia.

Przybliżmy Państwu jedno i drugie kryterium, ale w tym momencie zaczniemy od tego pierwszego.

Według niego występują, więc:

 • Szafy chłodnicze bez przeszkleń – są one także nazywane szafami pełnymi – jak łatwo się domyślić po nazwie urządzenia te nie są wyposażone w żadną taflę szkła. Tak, więc aby zobaczyć dokładnie, co znajduje się we wnętrzu, należy otworzyć drzwi. Sprzęt ten wykorzystywany jest w przestrzeniach, gdzie klient nie ma dostępu takich jak powierzchnie magazynowe lub chłodnie.
 • Szafy chłodnicze jednostronnie przeszklone – konstrukcje tego typu wyposażone są w szklane drzwi, przez które można swobodnie zajrzeć do środka. Taka charakterystyka sprawia, że używane są one do eksponowania towaru klientom.
 • Szafy chłodnicze dwustronnie przeszklone – stanowią one modyfikacje rozwiązań przedstawionych powyżej. W modelach tych dodano kolejne szklane drzwi tym razem od strony obsługi. Pozwala to kontrolować ilość produktów spożywczych znajdujących się w środku i ewentualne ich dołożenie.

Natomiast stosując drugi wariant podziału wyróżniamy:

 • Szafy chłodnicze z dolnym agregatem – sprężarka w tym rodzaju urządzeń chłodniczych umieszczona jest w dolnej ich części. Takie wykonanie pozwala zmniejszyć wymiary zewnętrzne maszyny jednak powoduje zmniejszenie przestrzeni przechowalniczej.
 • Szafy chłodnicze z górnym agregatem – agregat w tej rodzinie produktów usytuowany jest na samej górze. Niestety wpływa to na zwiększenie wymiarów urządzenia (szczególnie jego wysokości), ale za to pozwala uzyskać więcej miejsca we wnętrzu.

Po przeczytaniu tego podpunktu dokładnie Państwo wiedzą, na jakie rozwiązania mogą trafić w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Najważniejsze parametry techniczne szaf chłodniczych

Przeglądając oferty sklepów tych stacjonarnych, jak i internetowych mogą Państwo natrafić na bardzo bogatą ofertę. Część z Was może się w tym wszystkim nie połapać i wybrać nieodpowiednie urządzenie. Aby tego uniknąć, wystarczy tylko zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • Wymiary urządzenia – długość, szerokość oraz wysokość pozwolą wam dokładnie określić przestrzeń, jaką musicie dysponować.
 • Pojemność urządzenia – podpowiada Wam ona ile produktów będziecie mogli umieścić we wnętrzu maszyny.
 • Klasa klimatyczna – mówi nam ona, w jakich warunkach technicznych może być użytkowany produkt.
 • Zakres temperatury – wartości te określają, jaka temperatura będzie panowała w środku szafy chłodniczej.

Po przeanalizowaniu wszystkich wyżej wymienionych informacji podejmiecie świadomą decyzję o zakupie.

Kupujemy swoją szafę chłodniczą

Po przeczytaniu tego artykułu możecie już dokonać zakupu szafy chłodniczej. Pytanie tylko jak to zrobić? Oczywiście możecie wybrać się do stacjonarnej hurtowni, która oferuje takie urządzenia w Waszym mieście. Jednak możecie także zdecydować się na kupno drogą internetową. Jeżeli wybierzecie ten drugi wariant, zapraszamy Was na witrynę www.wyposazenie-sklepowe.pl. Znajdziecie tam bogaty asortyment maszyn oraz pomoc w przypadku problemów z ich doborem. My już dziękujemy za uwagę i zapraszamy do naszych innych publikacji.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama