107,6 FM

Ciepłe kurtki zimowe męskie - jaką wybrać?

Gdy potrzebujesz odzieży wierzchniej na zimę, Twój wybór naturalnie pada na kurtkę. Planując zakup, rozważ dwa podstawowe czynniki – rodzaj izolacji oraz cechy kurtki. Rodzaj izolacji to kluczowy element, określający, na ile dobrze zachowuje ona ciepło i jak radzi sobie w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza. Izolacja może być zarówno mała, jak i duża, co wpłynie na składanie kurtki, pakowanie, wagę i ogólną mobilność. Wybór stopnia izolacji powinien być podyktowany planowanym rodzajem aktywności. W przypadku cech kurtki warto zwrócić uwagę na kaptur, regulacje, otwory wentylacyjne, kieszenie i specjalne elementy, takie jak fartuchy przeciwśnieżne, wpływając na komfort i wygodę podczas zimowych wypadów.

Kurtki zimowe męskie - materiał oraz waga

Inne cechy, na które warto zwrócić uwagę to waga i materiał, z jakiego została uszyta kurtka. Waga i tzw. ściśliwość są ważne w momencie, w którym będziesz nosić kurtkę ze sobą (np. w plecaku). Materiały powłoki wpływają na ochronę przed deszczem, oddychalność, mobilność, trwałość i odporność kurtki na wiatr. Nie zapominajmy również, że są dostępne tzw. alternatywne ciepłe kurtki zimowe męskie. Są to m.in. kurtki narciarskie czy też snowboardowe. Wyróżniają się specjalnymi właściwościami, a dzięki podkładom puchowym nadają się idealnie do uprawiania sportów (zwłaszcza ekstremalnych). Warto wspomnieć także o kurtkach polarowych (tzw. softshell). Tego rodzaju kurtki zimowe męskie: https://ozonee.pl/pol_m_Odziez_Kurtki_Kurtki-zimowe-216.html są przeznaczone do aktywności w łagodniejszych warunkach atmosferycznych. 

Rodzaje izolacji w kurtkach zimowych

Najlepszym naturalnym izolatorem jest puch z kaczek i gęsi, ponieważ zapewnia możliwie najwięcej ciepła przy jak najmniejszej wadze i masie — pod warunkiem, że nie zmoczysz puchu. Głównymi zaletami tego rodzaju wypełnienia jest to, że jest ultralekki, ultraciepły i bardzo pakowalny. Z drugiej strony ma wadę, ponieważ nie będzie w stanie izolować, gdy stanie się wilgotny (a niestety bardzo powoli schnie). Jeśli spodziewasz się deszczu, śniegu, wilgoci lub planujesz jakąś aktywność, podczas której możesz się pocić, powinieneś zwrócić uwagę na zakup kurtki, która posiada wodoodporny wkład puchowy lub syntetyczny.

Wodoodporny puch zawiera powłokę polimerową, która pomaga chronić go przed wodą (np. podczas ulewnego deszczu) i jest tak samo lekki, jak zwykły puch. Podobnie jak naturalny wkład, jest ultralekki, ultraciepły i łatwo taką kurtkę złożyć. Negatywy? Jest drogi, i najlepiej nadaje się do aktywności o umiarkowanym wysiłku. Wśród kurtek dostępne są także modele z izolacją syntetyczną. Wszystkie wkłady syntetyczne wykorzystują pewną formę ściśliwych włókien hydrofobowych. Innowacyjne rozwiązania producentów powstają na tyle szybko, że różnica w wydajności w porównaniu z naturalnym puchem maleje. Należy pamiętać, że „objętość” nie wskazuje na ciepło syntetycznej kurtki – cienkie włókna w izolacji mogą tworzyć smukłe, ale ciepłe kurtki.

Główną zaletą syntetycznej izolacji jest to, że szybko schnie i jest zwykle bardziej przystępna cenowo niż puchowa. Kurtka z takim wkładem jest jednak trochę cięższa i mniej pakowana niż z puchowym, a często i mniej wytrzymała.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama