107,6 FM

Rosja: frekwencja w wyborach do parlamentu przekroczyła 25 procent

W drugim dniu przedterminowego głosowania w wyborach do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, frekwencja wyniosła w sobotę 25,6 proc. - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza. W głosowaniu online frekwencja wyniosła 70 procent.

Właściwe głosowanie odbędzie się 19 września, ale od piątku trwa dwudniowe głosowanie przedterminowe, w tym w kilku regionach i w Moskwie - głosowanie online. Władze bardzo do niego zachęcały i np. w Moskwie wśród głosujących online losowano samochody i mieszkania.

W podanej przez CKW frekwencji powyżej 25,6 proc. nie uwzględniono frekwencji w głosowaniu online.

Lider Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadij Ziuganow powiedział w sobotę mediom, że wiele jest "oburzających faktów" dotyczących naruszeń podczas głosowania i po wyborach może dojść do masowych akcji protestu.

O możliwych naruszeniach informują media niezależne. Telewizja Dożd opublikowała nagranie z republiki Baszkirii, na którym - jak podała - "nieznany mężczyzna wydaje przewodniczącemu komisji wyborczej przez telefon polecenie, by do dokumentów wpisano wcześniej ustalone procenty".

Portal Tajga.info opublikował nagranie z Kemerowa na Syberii Zachodniej, gdzie członkowie komisji wyborczej przenoszą karty do głosowania w czasie, gdy lokal wyborczy był zamknięty i nikogo nie powinno już tam być. Komisja wyborcza wyższego szczebla rozpoczęła kontrolę.

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Ełła Pamfiłowa poinformowała, że komisja otrzymała ponad 130 skarg na możliwe zmuszanie do głosowania. Rządząca partia Jedna Rosja oświadczyła zaś, że niemal 99 proc. skarg, które partia ta otrzymała w piątek, okazało się fałszywych.

Rosjanie wybierają także deputowanych regionalnych i szefów regionów w niektórych częściach kraju. Wysoką frekwencję w wyborach regionalnych tradycyjnie wykazuje Czeczenia, republika na Kaukazie Północnym rządzona twardą ręką przez Ramzana Kadyrowa, a także republika Tuwy w azjatyckiej części Rosji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama