107,6 FM

Śląskie. 46 tys. osób zachorowało już w tym sezonie na grypę

Wysoka temperatura, bóle mięśni i głowy to najczęstsze pierwsze objawy grypy. Tylko we wrześniu w województwie śląskim zachorowało blisko 35 tysięcy osób. W pierwszym tygodniu października to już 11 tysięcy.

- Infekcjom sprzyja niekorzystna pogoda, dlatego warto zadbać o profilaktykę - zaznacza Grzegorz Chudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny:

Lekarz dodaje, że najbardziej skuteczną ochroną przeciw grypie jest szczepionka. Osoby powyżej 75. roku życia mogą przyjąć ją bezpłatnie.

To właśnie seniorzy są najbardziej narażoną grupą na ciężki przebieg choroby i pogrypowe powikłania.

Tymczasem w aptekach zaczyna brakować szczepionek na grypę. Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej uspokaja podkreśla, że do końca roku do aptek i punktów szczepień ma trafić dwa miliony dawek. Mikołaj Konstanty zaznacza też, że do wzrostu zainteresowania szczepieniami przeciwko grypie przyczyniła się pandemia COVID19:

Z badań przeprowadzonych w drugiej połowie września wynika, że preparat chce przyjąć 24% Polaków.

Specjaliści dodatkowo przypominają, że szczepionki przeciw COVID19 i przeciw grypie można podać jednocześnie. To stanowisko Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. Przykładowo osoby powyżej 75. roku życia oba preparaty mogą przyjąć w Wojewódzkim Szpitalu nr 4 w Bytomiu. - Mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego:

Do tej pory przeciwko COVID19 zaszczepiła się ponad połowa mieszkańców województwa śląskiego.

W przypadku szczepień przeciwko grypie w ubiegłym roku preparat przyjęło nieco ponad 4% Polaków. W tym roku chęć deklaruje 24%.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama