107,6 FM

Premier Francji w Watykanie: Trzeba pogodzić tajemnicę spowiedzi z prawem karnym

Papież Franciszek przyjął premiera Francji Jeana Castexa. Przybył on do Watykanu z okazji obchodów stulecia wznowienia relacji dyplomatycznych między Francją a Stolicą Apostolską. Była to pierwsza od 2009 r. oficjalna wizyta francuskiego premiera w Watykanie.

Castex poinformował, że podczas spotkania z papieżem mówiono m.in. o sytuacji Kościoła we Francji po raporcie komisji ds. wykorzystywania seksualnego [z którego wynika, że w ciągu 70 lat 3 tys. księży i zakonników dopuściło się przestępstw seksualnych wobec 216 tys. dzieci – KAI]. Według niego Franciszek ma zaufanie do Kościoła we Francji, gdy chodzi o wyciągnięcie wniosków z tego raportu i cieszy się, że reakcją tamtejszego Kościoła nie jest zaprzeczanie.

Po rozmowie z papieżem szef francuskiego rządu jest przekonany, że – jak się wyraził – „Kościół nie zmieni dogmatu tajemnicy spowiedzi”. – Ale trzeba za wszelką cenę znaleźć drogi i sposoby na pogodzenie jej z prawem karnym, prawem ofiar – wskazał Castex, dodając, że papież jest tego w pełni świadomy. Rezygnacja z tajemnicy spowiedzi w przypadkach wykorzystywania seksualnego była jednym z postulatów komisji.

Audiencja premiera u papieża trwała 35 minut. Podczas tradycyjnej wymiany darów Franciszek wręczył Jeanowi Castexowi mozaikę przedstawiającą winiarzy, a także swe Orędzie na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju i dokument o ludzkim braterstwie. Szef francuskiego rządu podarował papieżowi oryginalne wydanie powieści „Notre Dame de Paris” Victora Hugo z 1836 roku, a także koszulkę z autografem argentyńskiego piłkarza Lionela Messiego, który w tym roku przeszedł do klubu Paris-Saint-Germain, oraz francuskie cukierki przeznaczone dla biednych.

Po audiencji u papieża premier Castex zwiedził Bazylikę św. Piotra i Kaplicę Sykstyńską.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama