107,6 FM

Umowa kupna - sprzedaży samochodu

Jakie zapisy powinny się znaleźć w prawidłowo sporządzonej umowie kupna lub sprzedaży auta? Posłuchaj ekspertów autobaza i nie popełniaj tych błędów! Sprawdź dokładnie numer VIN jeszcze przed podpisaniem umowy.

Umowa kupna sprzedaży auta to podstawowy dokument potwierdzający zbycie lub nabycie pojazdu. W przypadku jakichkolwiek późniejszych problemów z autem to do niej właśnie będziesz mógł się odwoływać więc zadbaj, aby była sporządzona właściwe i zgodnie z literą prawa.

Nie daj się namówić na umieszczenie w umowie zapisów niezgodnych ze stanem faktycznym, bo to później ty będziesz ponosił ich konsekwencje. Jeżeli ktokolwiek prosi cię przy sprzedaży auta o zmanipulowanie umowy to powinieneś mocno się zastanowić nad dokonaniem zakupu…

Dane sprzedawcy i kupującego

Dość częstą manipulacją przy zakupie auta jest podpisywanie umów na tzw. słupa. Tzn. osoba, która rzeczywiście sprzedaje auto nie jest jego właścicielem, a w umowie macie wpisane dane osoby, której na oczy nie widzieliście. To jest oczywisty błąd! W razie problemów z autem będziecie musieli szukać kogoś kogo nie widzieliście, nie znacie, a dane w umowie mogą być fałszywe…

Ta praktyka dotyczy również wcześniej złożonego podpisu na umowie, np. przez małżonka lub innego współwłaściciela pojazdu. Eksperci autobaza zdecydowanie odradzają podpisywanie tak przygotowanych wcześniej umów!

Pamiętaj, aby wpisać poprawne dane osoby sprzedającej czy kupującej auto. Najlepiej zweryfikować je z jakimiś dokumentami, tak aby mieć pewność, że są właściwe. Koniecznie uzupełnij też numer PESEL, a gdy stroną umowy jest firma to NIP i REGON. Sprawdź dane pod kątem literówek, aby potem nie mieć problemów z dokumentami przy rejestracji.

Data na umowie

Niby to tylko data, ale data zawarcia umowy może mieć ogromne znaczenie i konsekwencje. Dlatego przenigdy nie decyduj się na wpisanie daty innej niż faktyczna data zawarcia umowy.

Decydując się na wpisanie fałszywej daty możesz narazić się na zapłatę czyjegoś mandatu, być oskarżonym o popełnienie przestępstwa przy wykorzystaniu pojazdu lub zapłatę kary za inne przewinienia… Pamiętaj jest to zwykłe fałszerstwo!

Natomiast eksperci autobaza zalecają jeszcze wpisać datę i dokładną godzinę przekazania pojazdu! Pamiętaj! Nigdy nie wiesz co się działo z autem zanim stałeś się jego właścicielem i do czego było wykorzystywane. Wpisanie na umowie poprawnej daty i godziny może uchronić cię przed przykrymi konsekwencjami w przyszłości...

Dane identyfikacyjne pojazdu i nr VIN

Po wpisaniu prawidłowych danych stron zawierających umowę oraz daty jej zawarcia, kolejnym punktem jest wpisanie danych identyfikacyjnych pojazdu. To kolejna niby błaha, ale bardzo ważna rzecz.

Zadbaj o to, aby na umowie pojawił się prawidłowy nr VIN pojazdu. Koniecznie sprawdź czy jest taki sam na pojeździe jak i w dokumentach identyfikacyjnych! Wpisz również dowód rejestracyjny, oraz prawidłowy model i rok produkcji!

Dane te możesz i powinieneś zweryfikować jeszcze przed podpisaniem umowy np. rozkodowując nr VIN na stronie autobaza.pl. Znajdziesz tam bardzo pomocne raporty do sprawdzenia historii pojazdu i weryfikacji danych technicznych. Dotyczy to m.in. modelu, daty produkcji, roku modelowego, sprawdzenia przebiegu czy faktycznego wyposażenia pojazdu.

Faktyczny stan pojazdu

Jest to kolejny bardzo ważny lecz często pomijany punkt umowy. Stan pojazdu powinien być szczegółowo opisany. Może być uwzględniony jako uwagi dot. stanu pojazdu. Zapisz w nich wszelkie wykryte usterki, opisz niedziałające elementy oraz, co ważne - podaj stan licznika przebiegu!

Jeżeli w przyszłości zostaniesz zatrzymany do kontroli drogowej i policja spisując licznik odkryje, że jego wskazania są mniejsze, niż te poprzednio odnotowane możesz zostać posądzony o korektę licznika. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat!

Mając w umowie zapisany jego stan przy zakupie łatwo udowodnisz, że to nie ty ingerowałeś w jego stan...

Jeżeli np. w raportach historii pojazdu od autobaza znalazłeś informacje o istotnych naprawach to je również zapisz w umowie. Jeżeli zostały źle wykonane będziesz miał punkt zaczepienia do dochodzenia swoich praw.

Zawsze sprawdzaj numer VIN!

Kupno pojazdu rodzi skutki prawne. Dlatego zadbaj o poprawne dane w umowie i spisanie wszelkich powyższych kwestii. Nie podpisuj umowy na szybko bez uprzedniego sprawdzenia danych pojazdu i sprzedawcy. Bądź czujny i upewnij się, że auto, które kupujesz jest w zadowalającym dla ciebie stanie. Gotowy wzór umowy do pobrania znajdziesz na stronie autobaza.pl

Możesz też sprawdzić prawdomówność sprzedawcy wykupując wcześniej raport historii pojazdu. W tym celu na stronie autobaza.pl wpisz numer VIN. Szybko zweryfikujesz dane o pojeździe, a w raporcie możesz zobaczyć historyczne przebiegi, zdjęcia i ewentualne incydenty z udziałem pojazdu - jeżeli miały one miejsce…

Jest to bardzo dobre źródło informacji, całkowicie niezależne i dające rzetelne dane. Nie zapomnij o tym decydując się na zakup jakiegokolwiek pojazdu… Możesz z pewnością zaufać ekspertom z autobaza, którzy działają na rynku motoryzacyjnym już od 20 lat!

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama