107,6 FM

Pius XII a Żydzi w czasie Holokaustu

Dorastałem w przekonaniu, że papież Pius XII był papieżem Hitlera i zagorzałym antysemitą - mówi Gary Krupp. Ten amerykański Żyd przekonał się jednak, że był w błędzie. Założył Fundację "Pave the Way" (Przetrzyj drogę), której celem jest przywrócenie Piusowi XII dobrego imienia i wyrażenie mu wdzięczności.

Jarosław Dudała: Jaka jest Pańska opinia na temat stosunków Piusa XII z Żydami podczas Holokaustu?

Gary Krupp: W czasie Holokaustu Żydzi w Europie uważali, że Watykan za pontyfikatu papieża Piusa XII zachowuje się bohatersko. Odkryliśmy to o tym podczas naszej pracy nad wydobywaniem dokumentów z czasów II wojny światowej. Znaleźliśmy na przykład 3500 dokumentów z Kampanii, z Asyżu, z Wiednia i wielu innych miast, z których Żydzi pisali do watykańskiego sekretarza stanu z prośbą o pomoc, a Watykan odpowiadał i działał tam, gdzie to było możliwe.

Ponadto Watykan zgromadził setki sióstr zakonnych, by próbowały połączyć wiele rodzin żydowskich z ich bliskimi. Dotyczące tego dokumenty wymienione są w publikacji dostępnej w Bibliotece Watykańskiej, zamieszczone także na naszej stronie internetowej. Jak dotąd, otrzymaliśmy ponad 76.000 stron dokumentów źródłowych i wywiadów z naocznymi świadkami, z których wszystkie są dostępne bezpłatnie do wszelkich badań naukowych na naszej stronie internetowej www.ptwf.org.

Pius XI jest często krytykowany za to, że miał nie pomagać Żydom w czasie II wojny światowej. Jakie są tego powody?

Przyczyną krytyki papieża Piusa XII był akcja dezinformacyjna sowieckiego KGB pod nazwą "Stolica-12", rozpoczęta w latach 60. XX w., atakująca Kościół rzymskokatolicki i Piusa XII. "Stolica-12" była finansowana przez KGB, by zniszczyć reputacje Kościoła katolickiego i Papieża Piusa XII.

Dlaczego zainteresował się Pan tymi szczegółowymi kwestiami?

Moje osobiste zainteresowanie tym "zabójstwem postaci" zaczęło się w latach sześćdziesiątych, kiedy dorastałem w przekonaniu, że papież Pius XII był papieżem Hitlera i zagorzałym antysemitą. W 2006 roku oświecił mnie mój przyjaciel, ks. Robert Sarno, który umówił mnie na spotkanie z ojcem Peterem Gumpelem, relatorem i ojcem Molinarim, postulatorem w procesie beatyfikacyjnym papieża Piusa XII.  Zapoznali mnie z jego międzynarodowymi obrońcami, którzy badali ten okres i sposób rozpowszechniania dezinformacji.
Po powrocie do Stanów Zjednoczonych skontaktował się ze mną późniejszy arcybiskup Migliore, który zachęcił mnie do spotkania z siostrą Margheritą Marchione, która od dziesięcioleci pracowała nad gromadzeniem dokumentacji w obronie Piusa XII. Zebrała ona setki dokumentów i świadectw.

Wtedy przekonałem się, że zostałem okłamany, a od 2006 r. koncentrujemy się na tym, by odkryć jak najwięcej dokumentów, które oceniamy jako bez wątpienia wiarygodne. Ujawnienie tych faktów to sprawa żydowskiej odpowiedzialności. Według judaizmu, najgorszą wadą charakteru Żyda może być niewdzięczność. Rosyjska akcja dezinformacji okradła naród żydowski z godności okazania wdzięczności człowiekowi, którego działania uratowały w czasie II wojny światowej milion Żydów, z których wyrosła jedna czwarta z 16 milionów Żydów żyjących dziś na świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama