107,6 FM

mł. bryg. Aneta Gołębiowska: Ofiar czadu jest mniej, ale wciąż zabija

– Ofiar zatrucia tlenkiem węgla jest mniej, ale czad wciąż zabija – powiedziała w Radiu eM mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Zaznaczyła, że o ile w sezonie grzewczym 2018/19 było w woj. śląskim 14 ofiar śmiertelnych, a przed rokiem trzy, to w bieżącym sezonie jest 1 ofiara, ale sezon dopiero się zaczął.

Jak przypomniała Aneta Gołębiowska, to od użytkowników mieszkań zależy ich własne bezpieczeństwo, ponieważ najważniejsze i najczęstsze zaniedbania, które prowadzą do zatruć lub pożarów to: niesprawne instalacje grzewcze, nieczyszczone kominy, brak skutecznej wentylacji pomieszczeń. Wiele osób zaniedbuje ich systematyczne kontrolowanie. Zdarza się też ignorowanie sygnałów alarmowych z czujników wykrywających tlenek węgla.

– Straż pożarna prowadzi ogólnopolską kampanię „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” W jej ramach strażacy uczą także prawidłowych zachowań dzieci w szkołach.

Tlenek węgla powstaje nie tylko w kotłach węglowych, ale też w kuchniach, gdzie są palniki gazowe czy w łazienkach, gdzie działają przepływowe ogrzewacze wody. Jest bezwonny, bezbarwny i nie ma smaku – przypomniała goszcząca w Radiu eM rzecznik komendanta wojewódzkiego straży.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..