107,6 FM

Idź tam, gdzie są młodzi!

Przestańmy „robić rzeczy dla młodych” - pozwólmy młodym robić rzeczy! – mówił Michał Jeleń, pomysłodawca konferencji „Starter”. Jego wystąpienie otwarło drugi dzień Forum Świeckich w Kościele „Impuls”.

Statystyki są zatrważające – w warszawskich szkołach ponadpodstawowych w katechezie uczestniczy zaledwie 30,9% uczniów. W podstawówkach jest to 67,3% - to oznacza, że młodzi ludzie odchodzą po bierzmowaniu. Młodzi nie chcą być w Kościele! W mojej parafii dziesięć lat temu do bierzmowania przygotowywało się stu młodych. W tym roku zgłosiła się jedna… – rozpoczął Michał Jeleń. – Nie wystarczy kosmetyczna zmiana dzisiejszych form pracy z młodzieżą, nie wystarczy poprawienie programów katechetycznych czy drobna zmiana w sposobie komunikacji. Musimy przeprowadzić radykalne zmiany w naszym myśleniu o młodych, bo inaczej zmiana nas dosięgnie i za parę lat kościoły zupełnie opustoszeją – mówił. 

#STARTER teaser 2
Konferencja #STARTER

Co możemy zrobić? – Nie wystarczy zrzucać winy na zewnętrzne siły, wrogie Kościołowi. Potrzebujemy głębokiej autorefleksji i pokuty. Musimy szczerze odpowiedzieć sobie: co jako Kościół proponujemy nastolatkom i na ile to odpowiada temu, czego oni szukają? – zauważył mówca.

Bazując na swoim doświadczeniu pracy z młodymi ludźmi, wskazał kilka obszarów, w których musi nastąpić zmiana. - Przede wszystkim fundamentem jakiegokolwiek działania jest modlitwa – czas, kiedy Duch Święty może przyjść i nas zainspirować, poszerzyć nasze perspektywy. Drugą rzeczą jest zmiana myślenia. Młodzi nie są przyszłością Kościoła, tylko – jak mówił papież Franciszek – Bożym teraz! Jako ochrzczeni, bierzmowani mogą budować Kościół! Przestańmy robić rzeczy dla młodych – pozwólmy młodym robić rzeczy! Niektóre filmy, które mamy na stronie, kręci i montuje 15-latek. Musimy zaufać młodym, dać im przestrzeń do działania – podkreślił Jeleń.

Ważne jest też, żeby iść tam, gdzie są młodzi. – Nie ściągaj ich tam, gdzie Ty jesteś! Jezus szedł tam, gdzie byli ludzie – szedł do rybaków i mówił o połowie ryb, rolnikom mówił o sianiu, pasterzom o zagubionej owcy. Jezus mówił ich językiem. My próbujemy mówić językiem Jezusa, bo uważamy, że ten język jest święty. Ale to nie sam język jest święty, tylko podejście Jezusa! Musimy mówić językiem młodych. Musimy wyjść z naszego wygodnego miejsca i iść tam, gdzie oni są. Są na TikToku? To bądźmy tam! Jest tam dużo syfu i słabych rzeczy? To zróbmy tak, żeby było dużo dobrych treści! Czasem muszę schować w trampki moją estetykę, moje poczucie tego, co jest „fajne”, ale wierzę, że Bóg chce docierać do młodych poprzez ich język – zauważył.

Zainicjowany przez Michała Jelenia „Starter” pierwszy raz odbył się we wrześniu 2019 roku. Zainteresowanie spotkaniem przerosło oczekiwania organizatorów. Kolejna edycja w formule hybrydowej odbyła się już w czasie pandemii. W czasie spotkania odbywają się koncerty i konferencje. – Zawsze na koniec zbieramy świadectwa. Co nas zaskoczyło? Młodzi pisali: „to była najbardziej niesamowita Eucharystia, na której byłem w życiu, wreszcie zrozumiałem, o co chodzi w spotkaniu z Jezusem”. Oni nie mówili o rzeczach zewnętrznych – ta otoczka pozwoliła im na spotkanie z żywym Bogiem - podkreśla pomysłodawca inicjatywy.

 

Konferencja #STARTER/19 - Zobacz jak było !
Konferencja #STARTER

 

Impuls - forum świeckich w Kościele odbywa się na Jasnej Górze. Świeccy i duchowni, przedstawiciele różnych środowisk, spotkali się, aby rozmawiać o Kościele i włączyć się w proces synodalny. W czasie spotkania odbywają się konferencje, debaty i dyskusje na tematy związane z bieżącymi problemami Kościoła. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama