107,6 FM

Abp Wiktor Skworc: Ks. Jan Macha mógłby być duchowym patronem Dnia Ubogich

– Ks. Jan Macha mógłby być duchowym patronem Dnia Ubogich – powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Zachęcił też do uczestniczenia w beatyfikacji ks. Jana Machy osobiście lub za pośrednictwem transmisji radiowej i telewizyjnej.

– Warto te 2 godziny poświęcić nowemu błogosławionemu, którego świętość wyrosła w lokalnym Kościele – mówił Metropolita Katowicki zapraszając na uroczystości beatyfikacyjne do katowickiej katedry w sobotę 20 listopada. – Tych, którzy się nie wybierają, proszę żeby uczestniczyli dzięki transmisjom telewizyjnym i radiowym – dodał arcybiskup. Zauważył, że dla księży z archidiecezji katowickiej będzie to pielgrzymka i spotkanie formacyjne.

Mówiąc o przypadającym w niedzielę (14.11) Światowym Dniu Ubogich, abp Wiktor Skworc przypomniał, że papież Franciszek zachęca, by nie czekać aż ubodzy zapukają do nas, ale iść tam, gdzie oni są. – Taki był Jan Macha. Okazją były dla niego odwiedziny duszpasterskie – powiedział arcybiskup. W tym kontekście zaznaczył, że w wielu radach parafialnych i wspólnotach duszpasterskich toczy się dyskusja nad formą odwiedzin kolędowych w czasie pandemii. Wyjaśnił, że parafie opowiadają się za rozwiązaniem hybrydowym, czyli zaproszeniem wiernych do parafialnej świątyni i przyjęcie zaproszenia od tych, którzy chcą duszpasterza gościć u siebie.

W kontekście sytuacji na granicy z Białorusią Metropolita Katowicki zauważył, że niedawno odbyło się spotkanie w Moskwie Sekretarza Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej abp. Paula R. Gallaghera z premierem Rosji i ministrem spraw zagranicznych, na którym ten temat był poruszony. Metropolita katowicki zaapelował też do chrześcijan po wschodniej stronie granicy, by jeśli to możliwe nieśli pomoc zgromadzonym tam migrantom.

Posłuchaj "Rozmowy poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..