107,6 FM

Benedykt XVI najstarszym żyjącym autorem Wydawnictwa Herder

65 lat temu papież senior Benedykt XVI podpisał swoją pierwszą umowę z niemieckim wydawnictwem Herder-Verlag. Tym samym 94-latek stał się najstarszym żyjącym autorem wydawnictwa. Z tej okazji szef renomowanej oficyny Manuel Herder odwiedził papieża seniora w Watykanie.

Umowa, którą 29-letni wówczas ks. dr Joseph Ratzinger podpisał 8 listopada 1956 r., dotyczyła współpracy przy wydaniu „Das Lexikon für Theologie und Kirche” (Leksykonu teologicznego i Kościoła). W ciągu ostatnich 65 lat w wydawnictwie Herdera opublikowano ponad 60 tytułów autorstwa Josepha Ratzingera, które później ukazały się także w licznych przekładach i dużych nakładach na całym świecie.

„Jego dorobek wydawniczy odcisnął piętno na naszym wydawnictwie. Przystępność jego tekstów oferuje intelektualną inspirację i duchową głębię”, tymi słowami wydawca Manuel Herder wyraził uznanie dla dorobku Benedykta XVI/Ratzingera.

Manuel Herder złożył osobiście gratulacje Benedyktowi XVI w Watykanie z okazji „żelaznego jubileuszu” pisarza. – Papież Benedykt był bardzo zainteresowany dziełami teologicznymi, które przywiozłem mu z naszej oferty wydawniczej. Roześmiał się i powiedział rozbawiony: „Jeśli przynosisz mi tyle książek, musisz mi też dać czas na ich przeczytanie” – powiedział szef wydawnictwa po spotkaniu.

Papież senior cieszył się również z otrzymania kopii pierwszej umowy wydawniczej. „Pod względem naukowym rok 1956 był dla niego pod wieloma względami interesujący. Później oczywiście, przełomowym był czas Soboru Watykańskiego II” – zaznaczył Herder.

W 1953 r. ks. Joseph Ratzinger zdobył stopień doktora pracą o św. Augustynie, zatytułowaną „Lud i Dom Boży w nauce św. Augustyna o Kościele” i został wykładowcą dogmatyki i teologii fundamentalnej we Fryzyndze. Cztery lata później habilitował się na podstawie rozprawy pt. „Teologia dziejów u św. Bonawentury” i został profesorem kolegium we Fryzyndze. Następnie kontynuował nauczanie, najpierw w Bonn (1959-1963), potem w Münster (1963-1966), w Tybindze (1966-1969) i w Ratyzbonie (1969-77). W latach 1962-65, podczas Soboru Watykańskiego II, ks. Ratzinger był teologicznym doradcą kard. Josefa Fringsa, arcybiskupa Kolonii i przewodniczącego episkopatu RFN. Współpracował nad ostateczną wersją najważniejszych dokumentów soborowych. Później zajmował ważne stanowiska w episkopacie Niemiec i w Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Watykanie. Przez cały ten czas był ściśle związany z wydawnictwem Herder-Verlag.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama