107,6 FM

Co Kościół proponuje osobom homoseksualnym?

Czy osoby homoseksualne mogą znaleźć swoje miejsce w Kościele? Czy jest dla nich propozycja duszpasterska? Czy jest miejsce, gdzie mogą otwarcie mówić o sobie? Między innymi na te pytania odpowiada ojciec Witowi Chlondowski, który stara się przenieść na polski grunt program duszpasterski dla osób homoseksualnych Courage od ponad 40 lat działający oficjalnie w USA.

Duszpasterstwo osób homoseksualnych dla wielu brzmi jak prowokacja. Dlaczego? Z jakich powodów temat wierzących osób homoseksualnych traktowany jest jak temat tabu? Ojciec Wit Chlondowski mówi, jak pilne to zagadnienie: jesteśmy spóźnieni w Polsce przynajmniej 20 lat. W rozmowie wskazujemy na dokumenty Kościoła poświęcone miejscu osób homoseksualnych w Kościele, a także rozmawiamy o problematyczności niektórych propozycji duszpasterskich, takich jak propozycja terapii reparatywnej lub też walka o przyjęcie osób homoseksualnych posunięta aż do starań o zmianę nauczania Kościoła.  Ojciec Wit Chlondowski wskazuje na inną drogę - propozycję programu duszpasterskiego Coutage od 40 lat realizowaną w USA.

Czy Bóg kocha homoseksualistę? Ojciec Wit Chlondowski dzieli się tym, jaki przekaz o Bogu i Jego miłości ma Kościół dla osób homoseksualnych. -Kościół proponuje osobom homoseksualnym przede wszystkim wejście w głęboką relację z Chrystusem i głębokie relacje z innymi ludźmi. Najpierw trzeba pokazać Chrystusa i pomóc w dojrzewaniu do decyzji moralnych

Celem każdego duszpasterstwa, także osób o skłonnościach homoseksualnych, jest stanie się uczniem Chrystusa. Ojciec Wit Chlondowski podpowiada, jak skorzystać z programu duszpasterskiego Courage. Zwraca też uwagę na konieczność zmiany języka, którym posługujemy się w kontekście osób homoseksualnych i ich miejsca w Kościele.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..