107,6 FM

Najprawdziwszy św. Mikołaj

Pod takim hasłem odbędzie się spotkanie z Jolantą Sosnowską, autorką tekstu książki "Mikołaj święty. Żywot, dzieła i cuda wielkiego biskupa z Miry", bogato ilustrowanej fotografiami Adama Bujaka.

Książkę przygotowało na przypadające 6 grudnia wspomnienie biskupa ze starożytnej Miry, który łączył pobożność z uczynkami miłosiernymi i dlatego patronuje obdarowywaniu rodziny i przyjaciół, krakowskie wydawnictwo Biały Kruk. Znany fotograf ruszył śladem kościołów, którym patronuje św. Mikołaj. Jest ich w Polsce 327. Fotografował także inne przedstawienia świętego w kościołach i muzeach. Na terenie archidiecezji krakowskiej biskup z Miry patronuje m.in. kościołom w Krakowie, Chrzanowie, Liszkach, Pcimiu, Sidzinie koło Jordanowa. Jego wizerunki znajdują się także m.in. w kościele w Dębnie Podhalańskim, cerkwi greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża w Krakowie oraz w krakowskim Muzeum Narodowym.

Spotkanie autorskie z J. Sosnowską, prowadzone przez Annę Popek, rozpocznie się 29 listopada o godz. 18 w restauracji Avangarda przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza 1 w Krakowie. Będzie to kolejna okazja do przypomnienia, że prawdziwym Mikołajem jest ten, który działał niegdyś w Mirze, a nie krasnal wykreowany przez popkulturę. Wstęp na spotkanie jest wolny. Organizatorzy zapraszają na nie szczególnie dzieci wraz z rodzicami.

O godz. 19.15 uczestniczące w wydarzeniu dzieci z pobliskiej parafii św. Mikołaja zostaną obdarowane prezentami przez świętego i jego anielskich pomocników. Około godz. 20 uformuje się zaś orszak św. Mikołaja, który przejdzie na Rynek Główny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy