107,6 FM

Czy antyperspirantu można używać nie tylko pod pachami?

Każdy z nas zna to uczucie, kiedy przepocona koszulka odbiera nam komfort i pewność siebie. Pomimo faktu, że nasza potliwość służy do tego, aby utrzymać właściwy poziom termoregulacji, to bywa ona uciążliwa, zwłaszcza w upalne dni czy podczas intensywnych ćwiczeń, kiedy może znaleźć się zupełnie poza kontrolą. Na całe szczęście na rynku możemy znaleźć masę produktów, które pomogą nam wyeliminować lub chociaż zredukować ten problem. Jednym z nich jest antyperspirant, który sprawi, że pod naszymi pachami nie wykwitną mokre plamy. Co jednak z innymi miejscami na naszym ciele? Czy jeśli najbardziej pocą nam się stopy, to też możemy użyć antyperspirantu? Zapraszamy do poniższego artykułu, gdzie rzucimy nieco światła na tę kwestię.

Potliwość, czyli naturalna termoregulacja organizmu

Na samym początku zastanówmy się, w jaki sposób działa fizjologiczny system pocenia się i do czego jest nam on potrzebny. Oczywiście potliwość jest nam niezbędna do utrzymania właściwej ciepłoty ciała. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura może nam przynieść opłakane skutki zdrowotne, dlatego organizm sam ją sobie reguluje właśnie poprzez pot. Jak to działa? Kiedy ciepło naszej skóry wzrasta, chociażby przez wysoką temperaturę na zewnątrz lub intensywny wysiłek fizyczny, to nasz mózg wysyła impuls do gruczołów potowych. Są to niewielkie kanaliki rozsiane po całej naszej skórze, przez które na jej powierzchnię wypływa pot. Przy kontakcie z rozgrzaną powierzchnią ciała zaczyna on parować, co w efekcie wpływa na obniżenie naszej temperatury.

Gruczoły potowe są obecne na całym naszym ciele, natomiast ich ilość i zagęszczenie jest definiowane przez nasze geny. Najczęściej mamy ich kilka milionów, z czego najwięcej znajduje się pod pachami, na dłoniach, stopach oraz w okolicach narządów intymnych.

Antyperspirant a potliwość. Dlaczego jest skuteczny?

Żeby właściwie odpowiedzieć na pytanie, czy antyperspirant może zostać użyty w innym miejscu niż pachy, konieczne jest zrozumienie, w jaki sposób w ogóle działa ten kosmetyk. Jeśli zdecydujemy się na najlepszy możliwy produkt, taki jak choćby antyperspirant Garnier, możemy mieć pewność, że na naszej koszulce nie pojawią się żadne nieoczekiwane plamy. Dlaczego tak się dzieje?

Antyperspirant w swoim składzie ma substancje, których zadaniem jest zablokowanie gruczołów potowych. Konkretnie jest tu mowa o solach glinu, które wnikają w nasze kanaliki potowe i je blokują, tym samym uniemożliwiając, by pot wydostał się na zewnątrz. Czy w związku z tym antyperspirant może być groźny dla zdrowia? W końcu jak ustaliliśmy w poprzednim akapicie, potliwość jest nam niezbędna do utrzymania właściwej ciepłoty ciała, co może utrudnić antyperspirant. Mimo tego nie ma powodów do obaw, gdyż kosmetyk po jakimś czasie po prostu złuszczy się z naszej skóry, dokładnie w taki sam sposób, jak robi to martwy naskórek.

Antyperspirant i inne miejsca niż pachy. Można czy nie można go użyć?

Zbierzmy więc razem wszystkie informacje. Pot wydostaje się na zewnątrz naszej skóry poprzez gruczoły potowe, na które z kolei oddziałuje antyperspirant, blokując je i uniemożliwiając cały proces. Z racji tego, że kanaliki potowe występują na całej naszej skórze, to teoretycznie jest możliwe używanie antyperspirantu w innych miejscach niż pachy. Dlaczego teoretycznie?

Pomimo faktu, że antyperspirant może zadziałać na dłoniach czy stopach, jest to produkt opracowany z myślą o ochronie naszych pach. Jeśli chcemy użyć go w innym miejscu, ryzykujemy podrażnieniami i niewłaściwą reakcją skóry na obecność kosmetyku. Dotyczy to zwłaszcza okolic narządów intymnych, które pod żadnym pozorem nie powinny być smarowane antyperspirantem ze względu na ogromne ryzyko reakcji obronnej skóry. Jeśli chcemy zabezpieczyć na naszym ciele inne miejsca, które są narażone na nadmierną potliwość, zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po właściwy, specjalnie dedykowany produkt do tego celu. Nie oznacza to, że antyperspirant będzie nieskuteczny. W sytuacji podbramkowej można posmarować nim dłonie czy stopy, uważajmy jednak na ryzyko niewłaściwej odpowiedzi skóry, które wiąże się z użyciem kosmetyku w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama