107,6 FM

Święta w Niemczech 2022

Nie jest zapewne tajemnicą, że każdy kraj na świecie, posiada swój własny kalendarz świąt. Oprócz tych powszechnie obchodzonych celebruje się też pozostałe, charakterystyczne wyłącznie dla konkretnych miejsc na mapie. Na przykład nasi sąsiedzi Niemcy, mają również ściśle określone daty ważnych uroczystości państwowych, czy innego typu okazji. Stąd, przed planowanym wyjazdem w tamte strony, lub też żyjąc w Niemczech na co dzień, warto zapoznać się z dokładnym grafikiem.

Specyfika świąt w Niemczech

Prawo w Niemczech ustanawia oficjalne dni świąteczne wolne od pracy, ale wiele z nich nie obowiązuje na całym terenie Niemiec, jako że, kraj ten podzielony jest na regiony, z które samodzielnie ustalają swoje tylko święta. Tak też dzieje się w przypadku harmonogramu wakacji, jednakże każda ze szkół może sama wdrożyć indywidualne dni wolne kilka dni w roku. Mówiąc natomiast stricte o miastach, a nawet dzielnicach, bądź pojedynczych ulicach, obchodzą one święta lokalne, zupełnie jak organizacje i firmy.

W 2022 roku cztery dni wolnego przypadają na Nowy Rok, tj. z racji tego, że 1 stycznia wypada w sobotę, Bawaria, Badenia-Wirtembergia i Saksonia Anhalt mają wolne 6 stycznia, co można połączyć z już spokojnie z siódmym i weekendem. Z kolei, w Wielkanoc, osoby, które wezmą wolne 11 kwietnia, będą mogły łącznie skorzystać z aż dziewięciu dni urlopu. Całe cztery dni przerwy od pracy większość Niemców zorganizuje sobie też w okolicach Wniebowstąpienia Chrystusa, w Zielone Świątki i z okazji Dnia Jedności Niemiec. Poza tym czas Bożego Narodzenia także okazuje się w przyszłym roku  idealny do dłuższego wypoczynku. Przedstawiając zatem, jak wyglądać będą święta w Niemczech 2022, okazuje się, że szans na upragniony relaks będzie tu naprawdę w bród.

Jak świętują Niemcy?

W Niemczech w gruncie rzeczy znajdziemy wiele podobieństw, jeśli chodzi o sposoby spędzania świąt, jednak różnice widać gołym okiem. W Boże Narodzenie, chociażby spożywanie tradycyjnych pokarmów odgrywa zdecydowanie mniejszą rolę niż u nas, a na Wigilię nie przygotowuje się aż dwunastu potraw, choć są one bardziej zróżnicowane niż w Polsce. Boże Narodzenie nie może obejść się też bez jarmarków, czyli tzw. Weihnachtsmarkt, wywodzących się właśnie z krajów niemieckojęzycznych, a najbardziej znanymi i jednocześnie największymi są ten w Norymberdze i Berlinie. Można na nich kosztować tradycyjnych przekąsek i potraw, oraz zakupić świąteczne dekoracje na prezent. Z drugiej strony, równie interesującą atrakcją jest Noc Krampusa, inaczej kozła. Ma ona miejsce w noc przesilenia zimowego i celebruje się ją na gromadnych paradach z muzyką i pokazami pirotechnicznymi. Pochody zbliżone do tego, odbywają się także w lutym, kiedy szaleństwom karnawałowym nie ma końca. Nowy Rok natomiast, wiąże się z rozmaitymi zwyczajami i przesądami. Niemcy świętują Sylwestra, lejąc ołów (Bleigießen), co przypomina nasze Andrzejki i pierwszego dnia roku obdarowują przyjaciół różnego rodzaju talizmanami (Glücksbringer).

W niektórych regionach Niemiec, w wieczór poprzedzający 1 Maja w Święto Pracy, przed domem wybranki stawia się drzewko przyozdobione na przykład kolorowymi tasiemkami, a na wsiach, w centralnym miejscu stawia się udekorowane drzewko majowe. Wraz z jesienią zaczyna się zaś niezwykle popularne urządzanie festynów ludowych. Jednym z największych na świecie jest przecież słynny Oktoberfest, czyli dożynki chmielne, odbywające się w Monachium. Z roku na rok coraz więcej turystów przybywa na nie, by skosztować wybornego piwa, a liczba gości sięga około 6 milionów. Nie można pominąć 3 października – Dnia Jedności Niemiec. To ważne święto państwowe odbywa się bowiem, w rocznicę zjednoczenia Niemiec. Oprócz Halloween pod koniec października Niemcy obchodzą tradycyjnie kilka dni później Dzień Świętego Marcina. Na ulicach widać wtedy korowody dzieci podśpiewujących sobie niosąc lampiony.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama