107,6 FM

26.12.2021 | Misyjne Boże Narodzenie

W Republice Środkowoafrykańskiej nie ma za dużo rodzimych kolęd. Na Jamajce w Boże Narodzenie najlepiej leniuchuje się na plaży. W muzułmańskim Turkmenistanie wszyscy, niezależnie od religii, cieszą się choinką i świątecznymi świecidełkami, a na Islandii święta trwają 26 dni i bardzo często w tym okresie pojawia się zorza polarna. Z misjonarzami rozmawiamy o świętowaniu na krańcach świata.

W RŚA nie ma zbyt wiele lokalnych kolęd   W RŚA nie ma zbyt wiele lokalnych kolęd
AMS

Brat Benedykt Pączka, misjonarz kapucyn mówi, że w Republice Środkowoafrykańskiej nie ma tradycji kolędowania. W czasie świąt wszyscy się cieszą i tańczą, jednak często gubią to, co w tym czasie najważniejsze.

Islandia: zorza polarna wygląda pięknie   Islandia: zorza polarna wygląda pięknie

Islandia ma 13 Mikołajów, którzy wcześniej byli pogańscy. Święta Bożego Narodzenia rozpoczyna tam bicie dzwonu z jednej z katedr luterańskich - opowiadają siostry karmelitanki bose z okolic Reykjaviku: Agnieszka, Miriam, Wioletta, Melkorka, Aleksandra, Marta i Katarzyna.

Karmelitanki bose z Polski są w Islandii od 37 lat   Karmelitanki bose z Polski są w Islandii od 37 lat

Święta w tropikach i na plaży? - zapraszamy na Jamajkę. O nietypowym świętowaniu dnia Narodzin Jezusa mówi ks. Tomasz Denicki. Tam w święta dużo gra się w domino i zajada specjalne ciasto.

Jamajska szopka bożonarodzeniowa   Jamajska szopka bożonarodzeniowa
ks. Tomasz Denicki
Na Jamajce w święta je się specjalne świąteczne ciasto (Christmas Cake)   Na Jamajce w święta je się specjalne świąteczne ciasto (Christmas Cake)
ks. Tomasz Denicki

Jak wygląda Boże Narodzenie w muzułmańskim Turkmenistanie? Co dzieje się po Pasterce przeżywanej w społeczności chrześcijańskiej? - o tym mówi o. Andrzej Madej, misjonarz oblat, założyciel misji "sui iuris' w tym kraju. 

o. Andrzej Madej, założyciel misji w Turkmenistanie   o. Andrzej Madej, założyciel misji w Turkmenistanie
Misjonarze oblaci
Jasełka w Aszchabadzie   Jasełka w Aszchabadzie
Misjonarze oblaci
Chrześcijanie w Turkmenistanie świętują Boże Narodzenie   Chrześcijanie w Turkmenistanie świętują Boże Narodzenie
Misjonarze oblaci
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..