107,6 FM

Ks. Chromy: Rok kościelny już trwa, jesteśmy już po "sylwestrze"

- Kościół posługuje się kilkoma kalendarzami - zwraca uwagę ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Katowickiej. Ta umowna data końca roku kalendarzowego to dobry czas, by dziękować.

Słowo wdzięczności kieruję dziś do duszpasterzy, osób konsekrowanych, wiernych świeckich, którzy na co dzień żyją synodalnością, czyli mentalnością współpracy, współodpowiedzialności, porozumienia, dialogu dla dobra wspólnego, którym w Kościele są duchowy rozwój i zbawienie każdego z nas - mówił w Radiu eM ks. Chromy.

Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego zwracał też uwagę na zmiany, jakie w naszych kościołach spowodowała i wciąż powoduje pandemia. - Ktoś powie, że wykruszyli się ci, których wiara była letnia. Ktoś inny, że to z powodu strachu. I tu jest racja, i tu. Spadek frekwencji jest na poziomie 20, gdzieniegdzie 40 proc. Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Wiemy jednak, że pandemia w niektórych miejscach wzmocniła więzi, zbliżyła ludzi do Kościoła.

W "Rozmowie poranka" mowa także o synodalnej drodze Kościoła, na którą zaprasza papież Franciszek. Ksiądz Chromy wyjaśnia, że synodalność nie jest reformą Kościoła, ale słuchaniem i nauką komunikacji. - Zaczęliśmy pewien proces, aby razem odpowiadać za losy Kościoła - tłumaczy.

Wyzwania na nowy rok to - według gościa Radia eM - konieczność podjęcia trudu, by przepowiadana Ewangelia była zrozumiała dla ludzi XXI wieku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..