107,6 FM

Folia bąbelkowa - niezwykła historia

Niezwykła historia folii bąbelkowej, jej zastosowania i psychologiczne aspekty. Folia bąbelkowa – ratunek dla transportu przedmiotów delikatnych, ale także niesamowita uciecha dla młodszych (i czasem także starszych) klientów. Dzięki niej pakowanie przedmiotów jest o niebo prostsze, a mało osób wie, że jej wynalezienie było całkowicie przypadkowe. Niewiele więcej wie o tym, że folia bąbelkowa ma znacznie szersze zastosowanie niż tylko w branży pakowej.

Co zasłona prysznicowa ma wspólnego z folią bąbelkową?

Folia bąbelkowa powstała przez zupełny przypadek w 1957 roku. To właśnie wtedy dwóch amerykańskich inżynierów: Alfred Fielding i Marc Chavannnes połączyli ze sobą dwie zasłony prysznicowe. Ich celem nie było jednak stworzenie bezpiecznego materiału pakowego, lecz tapety ściennej 3D. Pomysł jak na tamte czasy naprawdę niekonwencjonalny, lecz folia bąbelkowa niezbyt dobrze radziła sobie w roli tapety.

Wynalazcy nie poddali się i kilka miesięcy po wytworzeniu pierwszej folii uzyskali patent na proces i sprzęt niezbędny do jej wytwarzania i laminowania. Zdecydowali, że będą ją sprzedawać jako izolację termiczną, jednak po testach w szklarni okazało się, że pomysł był równie „skuteczny” co tapeta 3D.

Jak folia bąbelkowa znalazła swoje zastosowanie w branży opakowań?

Historia Alfreda i Marca pokazuje, że nigdy nie warto rezygnować ze swoich celów. Amerykańskim naukowcom zajęło 3 lata, by odkryć praktyczne zastosowanie folii bąbelkowej.

Wiedzieli, że ich wynalazek jest innowacyjny, lecz nie wiedzieli jeszcze do czego może się przydać. Mimo tego w 1960 założyli Sealed Air Corp., w której oferowali swój flagowy produkt Bubble Wrap.

Rok później IBM wydał swój rewolucyjny komputer 1401. Firma poszukiwała skutecznego sposobu na transport, który zapewni sprzętowi bezpieczeństwo przed wstrząsami, które są nieuniknione podczas przewożenia produktów. To był złoty moment dla Alfreda i Marca, którzy znając dobrze właściwości fizyczne swojego produktu, zaproponowali IBM folię bąbelkową. Reszta historii jest już dobrze znana.

Aktualnie folia bąbelkowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów pakowych na całym świecie.

Folia bąbelkowa dzisiaj – najpopularniejsze zastosowania folii bąbelkowej

W dzisiejszych czasach folia bąbelkowa przybiera przeróżne formy i wykorzystywana jest absolutnie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów przed wstrząsami bądź temperaturą.

Najpopularniejsze formy sprzedaży folii bąbelkowej to:

  • folia bąbelkowa w rolkach,

  • woreczki bąbelkowe,

  • koperty z wkładem z folii bąbelkowej.

Folia bąbelkowa - niezwykła historia

Materiał, który niegdyś miał okrywać ściany stał się najpopularniejszych materiałem transportowym. Jednak nie jest to jej jedyne zastosowanie.

Mniej popularne zastosowania folii bąbelkowej obejmują m.in.: termoizolacja ścian i dachów.

Folia bąbelkowa powoduje odbijanie energii cieplnej, dlatego może być z powodzeniem wykorzystywana, gdy istnieje duży opór cieplny materiału.

Zabezpieczenia basenów

To zastosowanie pomógł odkryć wynalazcom folii bąbelkowej ich dyrektor generalny, który został zatrudniony w 1971 roku, by podnieść sprzedaż firmy Sealed Air Corp. Wówczas folia bąbelkowa służyła jako przykrycia basenowe, które chroniły wodę przed wychłodzeniem, a także zanieczyszczeniami.

Ochrona roślin przed mrozem

Ze względu na właściwości termiczne (utrzymywanie ciepła) folia bąbelkowa świetnie radzi sobie w ochronie roślin przed przymrozkami. Przy zabezpieczaniu roślin folią bąbelkową należy jednak pamiętać, że będzie ona ograniczać również dostęp powietrza, dlatego konieczne jest wykonanie otworów wentylacyjnych.

Utrzymanie ciepłego jedzenia

Folia bąbelkowa ma swoje zastosowanie także w gastronomii i powodem są ponownie jej właściwości termiczne. Pozwala ona na zachowanie na dłużej ciepłoty jedzenia, lecz również pozwala utrzymać dłużej jedzenie schłodzone.

Psychologiczny aspekt folii bąbelkowej

W 2015 roku firma Sealed Air Corp. ogłosiła na swoim rynku innowację, która wstrząsnęła fanami folii bąbelkowej. Nowy produkt iBubble Wrap to folia bąbelkowa, która – o zgrozo! – nie strzela! Naciskając na nową folię bąbelkową nie dopuścimy do pęknięcia pęcherzyka, lecz do przesunięcia powietrza do innej części folii, dzięki czemu będzie ona mieć lepsze właściwości fizyczne (pod kątem transportu), lecz nie będzie dostarczać klientom szalonej satysfakcji z przebijania pęcherzyków.

Nowy produkt wzbudził w klientach wiele sprzecznych opinii, co rodzi ważne pytanie: co sprawia, że pękanie folii bąbelkowej jest tak fascynujące?

Folia bąbelkowa - niezwykła historia

Dlaczego strzelanie pęcherzykami powietrza nas relaksuje?

Dość ciekawe badanie na ten temat opublikowane przez Kathleen M. Dillon w 1990 roku. Według badaczki utrzymywanie rąk zajętych małymi rzeczami, takimi jak np. robótki ręczne, działa w sposób relaksujący. Ma to bardzo głębokie podłoże biologiczne połączone z instynktem walki.

Stres kojarzy się naszemu organizmowi z walką i powoduje napięcie mięśniowe, który wprowadza nas w stan gotowości. W obecnych czasach, które są przepełnione przeróżnymi stresorami dość często nie mamy możliwości na pozbycie się napięć mięśniowych.

Nadmierne napięcia mięśniowe wymuszają na nas krótkie, rytmiczne ruchy, takie jak np. pukanie palcem w biurko czy też tupanie nogą, a te ruchy są bliźniaczo podobne do krótkiego ruchu związanego ze strzelaniem folii bąbelkowej.

Co więcej, w przypadku przebijania pęcherzyków nie tylko zmniejszamy napięcie mięśniowe, lecz także pojawia się satysfakcja związana z naocznym efektem naszych kompulsywnych zachowań – odgłos wypuszczanego powietrza.

Folia bąbelkowa, a właściwie przebijanie pęcherzyków powietrznych, wpływa na podniesienie poziomu dopaminy, czego efektem jest zaś lepsze samopoczucie!

Folia bąbelkowa – ciekawostki:

  • Długość produkowanej folii bąbelkowej w Sealed Air Corp. w ciągu roku wynosi prawie 384 400 km! Gdyby rozwinąć taki kawał folii bąbelkowej, to rozciągałaby się ona od Ziemi aż do Księżyca!

  • Co roku w ostatni poniedziałek stycznia obchodzony jest światowy dzień wdzięczności za folię bąbelkową. Tradycję tę rozpoczęła stacja radiowa w Indianie w 2001 roku.

  • Choć pierwotnie folia bąbelkowa służyła do zabezpieczania elektroniki, to obecnie zdecydowana większość produkcji w Stanach jest przeznaczona do gastronomi

  • Firma Sealed Air co jakiś czas demonstruje w dość nietypowy sposób wytrzymałość swoich folii bąbelkowych. Podczas jednej z takich demonstracji na kilka warstw folii bąbelkowej zrzucono dynię ważącą ponad 370 kg z wysokości 11 metrów. Dynia nie ucierpiała w wypadku, a nawet nie miała żadnego zadrapania!

  • W najbiedniejszych dzielnicach w Stanach folia bąbelkowa wykorzystywana jest jako tani alarm antywłamaniowy. Arkusz folii kładziony jest pod drzwiami wejściowymi – włamywacz przechodząc po folii narażony jest na jej głośne pękanie, co ma spowodować obudzenie gospodarzy.

  • Ilość wyprodukowanej folii bąbelkowej przez Sealed Air w ciągu roku starczyłaby aby owinąć Ziemię (na równiku) dziesięciokrotnie!

Folia bąbelkowa – gdzie kupić?

Niezaprzeczalnie folia bąbelkowa ma bardzo wiele praktycznych zastosowań, które przydadzą się nie tylko w branży opakowań.

 

Folia bąbelkowa 20cm 100m b110mm
Neopak

 

Podczas jej zakupu ważny jest jednak wybór odpowiedniego dostawcy, który zapewni nam najwyższej jakości produkt. Bardzo często na rynku dostępne są folie, których wytrzymałość i amortyzacja pozostawiają wiele do życzenia.

Wybierając firmę, od której zamierzasz kupić folię bąbelkową, zwróć uwagę na jej renomę. W Polsce wiele firm oferuje produkty pakowe, jednak niejedna firma oferuje materiały mocno średniej jakości.

Jedną z najbardziej sprawdzonych firm, które cieszą się pozytywną opinią wśród klientów jest firma Neopak. Oferuje ona przeróżne rodzaje folii bąbelkowej, które pozwolą Ci na bezpieczne przewożenie każdego towaru.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama