107,6 FM

Biblia. Gra o wszystko - świadectwo z Hallelu Jah

Co się stanie, gdy zaczniesz codziennie czytać Biblię? Anna po kilkudziesięciu latach powróciła do sakramentów, jej mąż w wieku dojrzałym przyjął je po raz pierwszy. W 40. rocznicę ślubu cywilnego zawrą sakramentalny związek małżeński. Właśnie zaangażowali się w biblijny projekt ewangelizacyjny.

Zaczęliśmy regularnie, codziennie czytać Pismo św. i… nasze życie zmieniło się w sposób niewyobrażalny! – mówi Anna, która niedługo stanie na ślubnym kobiercu, po wielu latach życia w niesakramentalnym związku. – Jestem znów dla swojego męża narzeczoną! – dodaje. I z pasją opowiada o wspólnym przedsięwzięciu związanym z… grą.

Czytaj Pismo Święte również w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Było to tak: Anna od jakiegoś czasu należy do filii wrocławskiej wspólnoty Hallelu Jah w Starej Iwicznej. W Hallelu Jah we Wrocławiu narodził się jakiś czas temu projekt Słowo Blisko Ciebie – podczas którego członkowie wspólnoty, ale też każdy, kto chce do nich dołączyć, czytają wspólnie Pismo św., jeden rozdział dziennie.

Celem jest przeczytanie całej Biblii, a lekturę wspierają rozmaite pomoce – wprowadzenia ks. Mariusza Rosika do poszczególnych części Pisma św., specjalna aplikacja, działania w mediach społecznościowych, a także inspirowane Biblią utwory muzyczne tworzone przez Kubę Piechnika.

Posłuchaj:

"Głos" - Kuba Piechnik
Kuba Piechnik

Anna wspomina, że początek projektu zbiegł się w czasie z jej zaangażowaniem w 3-letnie studia biblijne na Akademii Katolickiej w Warszawie, ożywieniem zainteresowania się Pismem św. – Czytałam je, ale nie była to codzienna praktyka, nawyk. Miałam jednak pragnienie przeczytania całej Biblii – mówi. – Kiedy „ruszyło” „Słowo blisko Ciebie”, zaczęliśmy z mężem regularną, codzienną lekturę Biblii.

Stała się swoistym rytuałem, częścią dnia. Małżonkowie otwierają Pismo św. około 19.00 – po różnych zajęciach, ale nie za późno, by być zbyt zmęczonymi. Siadają naprzeciw siebie, zapalają świece i rozpoczynają głośną lekturę. – Nauczyłam się dzięki temu głośnego czytania Biblii. To też nowe doświadczenie – dodaje Anna.

– Wszyscy we wspólnocie modlimy się danego dnia tym samym Słowem, to bardzo łączy. Musi upłynąć trochę czasu, by w nim zasmakować, by usłyszeć Boży głos, ale gdy to już się stanie, dzieją się rzeczy niezwykłe. Bóg codziennie do nas mówi! I to jak niesłychane, cudowne rzeczy! A słuchanie Go przeradza się w modlitwę. My Mu odpowiadamy, opowiadamy o naszych sprawach, o tym, czym żyjemy. Powierzamy Mu rozmaite problemy – tłumaczy.

Choć Anna już wcześniej „żyła z Bogiem”, to jednak wiele spraw w życiu pozostawało poplątanych, nieuporządkowanych. Życie w związku niesakramentalnym uniemożliwiało przystępowanie do sakramentów. – Bardzo mi brakowało Komunii św. Wydawało mi się jednak, jak wielu osobom w takiej sytuacji, że to Pan Bóg mnie do niej nie dopuszcza – wspomina. – Lektura Pisma św. sprawiła, że coś się zaczęło zmieniać w naszych sercach. Zaczęły się otwierać przed nami nowe drogi.

Oboje w pewnym momencie zdecydowali się ślubować czystość wobec kapłana. Żyjąc jak brat z siostrą znów mogli uczestniczyć w pełni w Eucharystii. „Znów” w przypadku Anny – bo jej towarzysz życia teraz dopiero, w dojrzałym wieku, po raz pierwszy przystąpił do spowiedzi, przyjął pierwszą Komunię św., a potem bierzmowanie. Tymczasem stwierdzona została nieważność jego poprzedniego małżeństwa. Ustała przeszkoda do zawarcia sakramentalnego związku z Anną.

– Nasz ślub zaplanowany jest na 2 kwietnia. Zawrzemy małżeństwo w 40. rocznicę naszego śluby cywilnego. Świadkiem będzie nasz 39-letni syn. Znów jesteśmy na etapie chodzenia ze sobą, przeżywamy piękny czas narzeczeństwa! – opowiada. – Jestem pewna, że bez codziennego spotykania się z Pismem św. tak by się nasza droga nie potoczyła.

Biblia. Gra o wszystko - świadectwo z Hallelu Jah   Biblijne grafiki "komentują" kolejne księgi. Materiały Hallelu Jah

Anna, z wykształcenia psycholog dziecięcy, postanowiła dzielić się z innymi biblijną pasją. – Stwierdziłam, że brak jest propozycji dla dzieci, pomagających im poznać Pismo św. Pojawił się pomysł przygotowania biblijnej gry – tłumaczy.

Gra, w formie quizu, jest już przygotowywana. Tak się stało, że przedsięwzięcie zaangażowało się więcej osób, a przygotowania ruszyły pod auspicjami Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. W dzieło włączył się ks. prof. Mariusz Rosik, studenci PWT.

Cały czas można tymczasem dołączyć do projektu Słowo blisko Ciebie. – Życie ludzi, którzy w nim wzięli udział bardzo się zmienia. Wielu nie wyobraża już sobie dnia bez Pisma św. – mówi koordynująca projekt Magda Ludwina.

Członkowie Hallelu Jah przeczytali już w takiej formule ponad połowę Biblii (niedawno przekroczyli półmetek), ale wciąż można korzystać także z dawniej publikowanych materiałów. Mnóstwo treści znajdziesz również TUTAJ.

"Alfa i Omega" - Kuba Piechnik
Kuba Piechnik

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama