107,6 FM

Burkina Faso/ Rzecznik rządu zdementował doniesienia o zamachu stanu

Rzecznik rządu Burkiny Faso Alkassoum Maiga potwierdził, że w niedzielę w kilku jednostkach wojskowych, w tym - w bazie im. Sangoul, Lamizana, gdzie znajduje się Sztab Generalny, doszło do wymiany ognia, ale zaprzeczył, że doszło do wojskowego zamachu stanu

"Informacje powielane w mediach społecznościach sugerują, że doszło do przejęcia władzy przez armię", ale nie ma żadnych podstaw dla takich twierdzeń - podkreślił Maiga. "Rząd przyznaje, iż wymiana ognia miała rzeczywiście miejsce w wielu koszarach, ale dementuje te doniesienia (o puczu-PAP) i apeluje do społeczeństwa o zachowanie spokoju" - dodał.

Strzelanina w jednostce im. Sangoul, Lamizana rozpoczęła się o godz. 5 nad ranem i trwała kilka godzin.

Reuters przypomina w tym kontekście, że w styczniu doszło do aresztowania ośmiu wysokich rangą oficerów podejrzewanych o udział w antyrządowym spisku.

Burkina Faso, dawna francuska kolonia, zmaga się z atakami grup dżihadystycznych, mających związki z Al-Kaidą i Państwem Islamskim, które przenikają na jego terytorium z innych krajów regionu subsaharyjskiego. Ocenia się, że w atakach, za którymi stali dżihadyści, zginęło w ubiegłym roku co najmniej 2000 ludzi.

Trudności, jakich doświadcza rząd w zwalczaniu terroryzmu, stały się źródłem narastającej frustracji w społeczeństwie Burkiny Faso. W listopadzie Wagadugu było sceną gwałtownych starć z policją. Tysiące ludzi wyszło na ulice z żądaniem rezygnacji prezydenta Rocha Kabore.

Ponadto, "wojskowe zamachy stanu, do jakich doszło w ostatnich dwóch latach w Mali oraz Gwinei, a także walki w Czadzie, są dla burkińskich władz poważnym ostrzeżeniem" - pisze w komentarzu Reuters.

Obawy, że również w Burkinie może dojść do puczu "są uzasadnione" - ocenił na początku stycznia specjalny wysłannik ds. Afryki Zachodniej i Sahelu Mahamat Saleh Annadif. Burkińskie władze kilkakrotnie odcinały w ostatnich miesiącach dostęp do internetu i próbowały zwiększyć kontrolę policji politycznej nad życiem w kraju.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama