107,6 FM

Jak można zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Ukraińcy z coraz większą chęcią podejmują zatrudnienie w Polsce – do przyjazdu kuszą ich m.in. lepsze zarobki w porównaniu do tych, na które mogą liczyć w swoim ojczystym kraju. Taka sytuacja jest też korzystna dla wielu polskich przedsiębiorców, ponieważ pracownicy z Ukrainy uchodzą za sumiennych i rzetelnych. Aby ich zatrudnić, trzeba jednak pamiętać o dopełnieniu ważnych formalności.

Praca dla Ukraińców w Polsce

Liczba pracowników z Ukrainy w Polsce z roku na rok rośnie. Mimo że część z nich szuka jedynie tymczasowego zatrudnienia, stanowią oni ważny element polskiego rynku pracy. Imigranci ze Wschodu najczęściej znajdują zajęcie związane z przemysłem oraz branżą logistyczną, handlową, magazynową, budowlaną, produkcyjną, gastronomiczną lub turystyczną. 

Kto może zatrudnić pracownika z Ukrainy? Możliwość podjęcia pracy zarobkowej w Polsce dają przede wszystkim agencje zatrudnienia. Za ich pośrednictwem imigranci zyskują dostęp do wielu ofert z różnych zakątków naszego kraju. Jednym z liderów rynku jest firma Randstad – więcej o jej ogłoszeniach dla Ukraińców można przeczytać tutaj: https://www.randstad.pl/ua/.

Firmy mogą również samodzielnie zatrudniać pracowników ze Wschodu. W takiej sytuacji to na indywidualnego przedsiębiorcę spada obowiązek dopełnienia kilku ważnych formalności.

O czym pamiętać, zatrudniając pracowników z Ukrainy?

Pierwszą istotną kwestią w przypadku zatrudniania Ukraińców jest przygotowanie, a następnie złożenie w miejscowym urzędzie pracy specjalnego oświadczenia dotyczącego powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Polski pracodawca może dostarczyć dokument osobiście albo przesłać go drogą elektroniczną lub listownie. Oprócz tego ma obowiązek wniesienia opłaty w wysokości 30 zł. Następnie urząd ma 30 dni na rozpatrzenie pisma i zrobienie odpowiedniego wpisu do ewidencji. Dopiero gdy to się stanie, można zatrudnić pracownika z Ukrainy.

Należy przy tym pamiętać, że tego typu oświadczenie jest wystarczające w sytuacji, gdy Ukrainiec nie będzie zajmował się pracami sezonowymi (wymagającymi uzyskania zezwolenia typu S), a czas jego zatrudnienia nie będzie większy niż 6 miesięcy w ciągu roku. Jeżeli jednak cudzoziemiec przepracował już 180 dni w trakcie ostatnich 12 miesięcy lub gdy zatrudnia się go na dłużej niż rzeczone pół roku, trzeba uzyskać dla niego zezwolenie na pracę typu A. Wymaga to wizyty w urzędzie wojewódzkim i złożenia tam stosownego pisma.

Kiedy dopełni się tych formalności, można przejść do podpisania umowy z obywatelem Ukrainy. Wiąże się z tym kolejny wymóg, czyli zgłoszenie pracownika do ZUS-u. Zatrudniająca strona musi to zrobić w ciągu maksymalnie 7 dni od chwili, w której została podpisana umowa. Po stronie polskiego pracodawcy leży także dopełnienie obowiązku informacyjnego wobec nowego pracownika. Oprócz tego ważne jest zameldowanie cudzoziemca w miejscu jego pobytu.

Artykuł zewnętrzny (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama