107,6 FM

5 najpopularniejszych ulg podatkowych - sprawdź, na jaki zwrot możesz liczyć

W deklaracji PIT za 2021 rok odliczenia będą ustalane na takich samych warunkach jak w latach poprzednich. Warto jednak pamiętać, że ulgi podatkowe są prawem podatnika, a co za tym idzie, korzystanie z nich nie jest obowiązkowe, dlatego należy samodzielnie uwzględnić je w rozliczeniu PIT. Które z nich cieszą się największą popularnością? Podpowiadamy.

Ulga na dzieci

Prawo do ulgi na dzieci przysługuje rodzicom wychowującym jedno dziecko i zarabiającym w roku podatkowym nie więcej niż 56 000 zł. Odliczenie to przysługuje również rodzicom, którzy zarabiali w roku podatkowym nie więcej niż 112 000 i pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok oraz osobom, które nie były w związku małżeńskim, lecz spełniły warunki, by zostać uznane za osobę samotnie wychowującą dziecko. 

Kwota odliczenia rośnie wraz z liczbą posiadanych dzieci. Przy pierwszym i drugim jest równa i wynosi 92,67 zł/m-c. Natomiast przy trzecim wzrasta i wynosi 166,67 zł/m-c, a przy czwartym i kolejnym wynosi 225 zł/m-c. Rozlicz e-deklaracje aby uzyskać ulgę.

Ulga rehabilitacyjna 

Ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom niepełnosprawnym lub osobom mającym na utrzymaniu niepełnosprawnych, na przykład, dzieci, teściów, rodzeństwo, małżonka itp. gdy dochód osoby niepełnosprawnej nie przekroczył 14 000 zł. Jest to ulga dla osób, które ponoszą wydatki na cele rehabilitacyjne i koszty związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. 

Jej wysokość jest uzależniona od kategorii wydatków. Pierwsza to te nielimitowane, do których należą między innymi wydatki na zakup i naprawę wyrobów medycznych, sprzętu rehabilitacyjnego, zabiegów leczniczych itp. Wówczas można odliczyć całą kwotę poniesionych kosztów.

W przypadku kategorii limitowanych, do których należy na przykład utrzymanie psa asystenta, zakup pieluchomajtek, używanie specjalnego samochodu czy opłacenie przewodnika osób niewidomych ulga wynosi maksymalnie 2280 zł dla każdego z czterech rodzajów wydatków. Z kolei w przypadku kosztów z kategorii leków można odliczyć nadwyżkę ponad 100 zł miesięcznie.

Ulga na internet

Ulga na internet przysługuje osobom, które opłacają usługi internetowe. Można ją otrzymać jedynie przez dwa następujące po sobie lata. Oznacza to że jeżeli w 2021 roku z niej skorzystamy, ponownie zwrot środków otrzymamy w 2022, jednak już w 2023 nie będziemy mogli z niej skorzystać. Wysokość ulgi w roku podatkowym wynosi maksymalnie 760 zł.

Darowizny 

Od podatku można odliczyć również przekazane darowizny. Może to być 6% uzyskanego dochodu lub 1% podatku. Wartości te nie sumują się i rozlicza się je osobno. Darowizna na cele publiczne i społeczne przy standardowych kosztach uzyskania przychodu i składek ZUS w zależności od osiąganych dochodów może przynieść nam nawet ponad 1000 zł zysku.

Składki na ubezpieczenie 

W tym roku po raz ostatni można skorzystać z obniżenia podatku o wartość zapłaconej w danym roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wynosi ona 9% podstawy, a odliczeniu podlega 7,75%. 

Zdjęcie: www.freepik.com

Artykuł sponsorowany (om)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama