107,6 FM

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska: Chcemy, aby technologia wodorowa była polską narodową specjalizacją

– Chcemy, aby technologia wodorowa była polską narodową specjalizacją – powiedział w Radiu eM Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska. Podkreślił, że jest wielki potencjał w powołanej przedwczoraj (31.01) Śląsko-Małopolskiej Dolinie Wodorowej.

Wiceminister Ireneusz Zyska: Chcemy, by technologia wodorowa była polską narodową specjalizacją
Radio eM

Ireneusz Zyska podkreślił, że Polska chce należeć do czołówki państw wykorzystujących nowoczesne technologie wodorowe w gospodarce energetycznej. Jak powiedział, już dziś nasz kraj jest na trzecim miejscu w Unii Europejskiej pod względem wielkości produkcji wodoru i również w przyszłości chcemy pozostać na podium. Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii zaznaczył, że wprawdzie dotychczas do produkcji w Polsce wodoru używa się paliw kopalnych, co jest niezgodne z polityką UE, ale już teraz w oparciu o ten wodór musimy rozwijać nowe technologie. Z czasem zaczniemy korzystać z wodoru wytarzanego przy użyciu odnawialnych źródeł energii, np. farm wiatrowych na Bałtyku.

Gość Radia eM zaznaczył też, że węgiel będzie w polskiej gospodarce wykorzystywany tak długo, jak będzie to konieczne, ponieważ wielkość produkcji energii z OZE jest proporcjonalnie uzależniona od wielkości produkcji ze źródeł konwencjonalnych. Wyjaśnił, że dekarbonizacja nie będzie oznaczać automatycznego przeniesienia pracowników kopalń do nowego sektora – wodorowego, ponieważ większość z nich po prostu doczeka emerytury w swoich dotychczasowych zakładach pracy.

Ireneusz Zyska powiedział też Radiu eM, że społeczność Śląska to ludzie wyjątkowo zdyscyplinowani w pracy, zachowujący szczególny porządek w realizacji zadań, co zapowiada, że Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa ma szanse szybko stać się wiodącą w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..