107,6 FM

Katowice. Dodatkowe wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży

Miasto Katowice przeznaczy dodatkowo 260 tys. zł na bezpłatną pomoc psychologiczną i terapeutyczną dla dzieci i młodzieży w związku z wyraźnym wzrostem zapotrzebowania na takie wsparcie z powodu pandemii.

Przedłużający się stan pandemii koronawirusa stawia przed rodzicami oraz opiekunami zarówno dzieci, jak i młodzieży nowe zadania, związane nie tylko ze zmianą swojego dotychczasowego sposobu funkcjonowania na płaszczyźnie społecznej, zawodowej, ale także rodzinnej. Do tego dochodzi jeszcze zapewnienie właściwych warunków do pobierania nauki online oraz zadania związane z koniecznością minimalizowania lub niwelowania odczuwanych przez dzieci skutków pandemii. Odpowiedzią na ten ostatni problem jest realizowany przez Katowice projekt.

- Chcemy nie tylko niwelować oraz minimalizować skutki przedłużającego się stresu związanego z pandemią, izolacji społecznej, poczucia niepewności czy zagrożenia, ale też po prostu, na ile to możliwe, poprawić kondycję psychiczną dzieci i młodzieży - wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic. - To wsparcie skierowane jest również do rodziców oraz opiekunów zarówno dzieci, jak i nastolatków, a także nauczycieli i pedagogów placówek oświatowych. Pandemia również dla nich jest dużym wyzwaniem. Dlatego zdecydowałem, że przeznaczymy dodatkowe środki, które umożliwią szerszą i bezpłatną pomoc psychologów - dodaje prezydent.

 - Z pomocy specjalistycznej należy skorzystać w szczególności, gdy młody człowiek doświadczył lub doświadcza sytuacji kryzysowych, np. w relacjach z rówieśnikami czy też w relacjach rodzinnych. Nie zwlekajmy również ze zgłaszaniem się po pomoc, gdy dziecko nie radzi sobie ze stresem lub ma problemy zdrowotne natury psychicznej - zachęca Liliana Krzywicka, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w katowickim MOPS.

Psychiatrzy szacują, że pandemia nasiliła problemy psychiczne, zwiększając o 30 proc. grupę potrzebujących fachowej pomocy.

Oprócz możliwości oferowanych przez świadczeniodawców mających kontrakty z NFZ, w Katowicach dzieci i młodzież mogą też skorzystać z działających w kilku dzielnicach poradni psychologiczno-pedagogicznych i z Telefonu Zaufania Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pod numerem tel. 32/258 65 55.

Od lutego oferta jest poszerzona o bezpłatną pomoc oferowaną przez dwa podmioty:

Centrum Terapii i Wspomagania Rozwoju FOCUS Woźniak Mateusz
ul. Wincentego Pola 9/1A Katowice
Telefon kontaktowy: 574 074 496 wew. 3
Godziny rejestracji: 10.00-18.00 (od poniedziałku do piątku).

Agnieszka Basista Usługi Psychologiczne
ul. Kościuszki 26/6 Katowice
Telefon kontaktowy: 798 575 602
Godziny rejestracji: 9.00-12.00 (poniedziałki) i 16.00-18.00 (wtorki) - możliwy również kontakt sms-owy.

Z oferty mogą skorzystać mieszkańcy Katowic do 18. roku życia, ewentualnie ich rodzice lub opiekunowie, a także nauczyciele i pedagodzy z katowickich placówek oświatowych. Obecnie trwa również wybór kolejnych podmiotów świadczących usługi, które ruszą w marcu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama