107,6 FM

Lekkoatletyka. Ewa Swoboda z AZS-AWF Katowice dwukrotnie pobiła rekord Polski

Podczas dzisiejszego [11.02.2022] halowego lekkoatletycznego mityngu Orlen Cup w Łodzi, sprinterka Ewa Swoboda, żorzanka trenująca w AZS-AWF Katowice dwukrotnie pobiła rekord Polski w biegu na 60 metrów!

Najpierw w półfinale uzyskała wynik 7,04 sek., który był lepszy od poprzedniego najlepszego wyniku sprzed sześciu lat o 0,03 sek., który także należał do Swobody. W finale pobiegła jeszcze szybciej i triumfowała z wynikiem 7,00 sek. Ten rezultat zapewnił 24-letniej zawodniczce kwalifikację na marcowe mistrzostwa świata w Belgradzie. Swoboda wróciła do ścigania po ośmiu miesiącach przerwy z powodu kontuzji. Jej piątkowy wynik jest także najlepszym w tym roku na świecie.

"Byłam głodna, brakowało mi tego. Chciałam, ale nie wiedziałam, że to się tak szybko stanie i będą tak szybko biegać już od pierwszego startu" – powiedziała wychowanka trenerki Iwony Krupy z UKS Czwórka Żory.

7,00 uzyskane przez zawodniczkę AZS AWF Katowice w finale łódzkiego mityngu jest najlepszym na świecie wynikiem na tym dystansie w tym sezonie. Oznacza też kwalifikację na halowe mistrzostwa świata w Belgradzie (18-20 marca).

To także najlepszy wynik na świecie w biegu na 60 metrów od 5 lat. Jak podają statystycy, ostatnią Europejką, która biegała tak szybko była Holednerka Dafne Schippers (także 7,00 w 2016 r.). Ostatni raz szybciej z Europejek pobiegła Greczynka Ekaterini Tanu – 6,96 w 1999 r.

Najszybsza w historii na tym dystansie była Rosjanka Irina Priwałowa, która w 1993 roku uzyskała 6,92.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama