107,6 FM

Polska zwołuje nadzwyczajne posiedzenie OBWE

Polska zwołała na poniedziałek nadzwyczajne posiedzenie Stałej Rady OBWE w celu omówienia kryzysu ukraińskiego - poinformował w niedzielę Stały Przedstawiciela RP przy OBWE Adam Hałaciński.

"Na prośbę Ukrainy Polska zwoła nadzwyczajne posiedzenie Rady Stałej OBWE. Do udziału zaprosiłem specjalnego przedstawiciela OBWE na Ukrainie Mikko Kinnunena" - napisał Hałaciński. "Rozwiązywanie problemów związanych z bezpieczeństwem jest głównym zadaniem OBWE" - podkreślił.

Polska objęła 1 stycznia br. roczną prezydencję w OBWE, funkcję Przewodniczącego OBWE (Chairperson in Office) pełni obecnie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński wyjaśnił w rozmowie z PAP, że Stała Rada OBWE przedyskutuje, "jakie kroki należy podjąć w związku z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie". "Wykorzystujemy wszelkie możliwe narzędzia, by uniknąć konfliktu zbrojnego" - zapewnił. "Sytuacja jest bardzo dynamiczna i możliwe, że nawet dziś (niedziela - PAP) będą podawane do wiadomości publicznej kolejne decyzje" - zaznaczył.

W posiedzeniu - jak wyjaśnił Jabłoński - będą uczestniczyli stali przedstawiciele poszczególnych państw, którzy są w Wiedniu. Nie ustalono jeszcze godziny rozpoczęcia obrad.

Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Działania te wywołują poważne obawy w krajach zachodnich, których przywódcy uważają, że istnieje ryzyko działań zbrojnych ze strony tego kraju. Moskwa twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO gwarancji o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz odsunięcia jego infrastruktury "od granic Rosji".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama