107,6 FM

Prymas Wyszyński poszedł w świat

Film „Będziesz miłował” poświęcony Prymasowi Tysiąclecia zobaczyły już miliony widzów na całym świecie. Polska premiera dokumentu odbędzie się dzisiaj w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Powstanie filmu wsparły Fundacja PGE, Fundacja PKO Banku Polskiego, Fundacja ENEA i Fundacja Tauron.

Pokazać wielkiego Polaka światu, a jednocześnie pokazać światu dramatyczną, ale i wielką historię Polski – taki zamysł  towarzyszył twórcom filmu „Będziesz miłował” . Dokument został wyprodukowany przez Fundację Opoka w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”. Reżyserem jest Michał Szymanowicz, a producentem wykonawczym Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.  Świętego Jan Paweł II zna cały świat. Ale nie byłoby Polaka na tronie piotrowym bez kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski w latach 1948-1981. Jego ogromne zasługi zarówno dla Polski, jak i dla Kościoła w Polsce sprawiły, że nazwano go Prymasem Tysiąclecia. Z nadzwyczajną odwagą i roztropnością przeprowadził Kościół w Polsce przez długą i ciemną noc komunizmu. Serca milionów Polaków ochronił przed zniewoleniem i nienawiścią. Więziony i szykanowany o swoich wrogach wypowiedział znamienne słowa: „Nie zmuszą mnie do tego, żebym ich nienawidził”. Kościół oficjalnie uznał wielkość i świętość Prymasa Tysiąclecia 12 września 2021 r. Kard. Stefan Wyszyński został beatyfikowany w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Teraz przyszedł czas, żeby o nowym błogosławionym i czasach, w których żył, dowiedział się świat.  

Ideę projektu „Polska energia zmienia świat”, w ramach którego powstał film, podzieliły i wsparły Fundacja PGE, Fundacja PKO Banku Polskiego, Fundacja ENEA i Fundacja Tauron. Angielska wersja filmu trafiła już do kilkunastu milionów gospodarstw w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indiach i Afryce. Współpracy w dystrybucji dokumentu podjęła się bowiem amerykańska sieć telewizyjna EWTN (Eternal Word Television Network). Ma ona globalny zasięg, nadaje 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, do ponad 350 milionów gospodarstw domowych, w ponad 145 krajach, w 9 językach. W sumie do tej pory odbyło się 8 emisji filmu „Będziesz miłował”. Więcej o EWTN i współpracy telewizji z Fundacją Opoka przy realizacji projektu „Polska energia zmienia świat” powie w czasie warszawskiej premiery Michael Warsaw, prezes Zarządu i dyrektor wykonawczy EWTN.

Pokazywanie światu najnowszej historii Polski, w tym historii wielkich Polaków, jest stałym obowiązkiem różnych instytucji. Współpraca Fundacji Opoka, Fundacji PGE, Fundacji PKO BP, Fundacji ENEA, Fundacji Tauron, Towarzystwa Projektów Edukacyjnych oraz telewizji EWTN już dało wyjątkowy efekt w postaci dotarcia do milionów widzów na całym świecie, nie tylko w Ameryce Północnej, co wydaje się najważniejsze, ale w tak egzotycznych kręgach jak kraje afrykańskie czy wreszcie Indie. A przecież na emisję czeka jeszcze wersja hiszpańska czy niemiecka. Bez przesady już można powiedzieć, że kard. Wyszyński, a razem z nim wielka część polskiej historii poszła w świat. A polska energia – szczególnie energia ducha – znowu może przemienić świat. 

„Będziesz miłował” – już wkrótce w Polsce
Portal Opoka

Film dokumentalny „Będziesz miłował”
Scenariusz – Witold Głowacki 
Reżyseria – Michał Szymanowicz 
Kierownik produkcji – Paweł Zarzycki i Michał Szymanowicz 
Zdjęcia – Jakub Kowalczyk 
Montaż – Paweł Deliś 
Muzyka – Sławomir Pietrzyk 
Producent – Fundacja Opoka 
Producent wykonawczy – Towarzystwo Projektów Edukacyjnych 
Partnerzy projektu „Polska energia zmienia świat”, w ramach którego powstał film „Będziesz miłował”: Fundacja PGE, Fundacja PKO Banku Polskiego, Fundacja ENEA, Fundacja Tauron
Dystrybucja światowa – EWTN (Eternal Word Television Network)
 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy