107,6 FM

Rzecznik KEP: Kościół poprzez swoje struktury wesprze uchodźców z Ukrainy

"Módlmy się w intencji pokoju na Ukrainie, aby ci, którzy mają zakusy, by zniszczyć drugiego człowieka w imię swoich własnych interesów - opamiętali się" - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ks. Leszek Gęsiak SJ, odnosząc się do rozpoczętej dziś rano agresji Rosji na Ukrainę. Zapewnił, że w sytuacji przybycia fali uchodźców z Ukrainy Kościół w Polsce poprzez wszystkie swoje struktury wesprze tych, którzy są w potrzebie.

"Dzisiaj wszyscy jesteśmy bardzo mocno dotknięci tym, co się dzieje na Ukrainie. Jesteśmy dotknięci tym, co się stało w nocy - nie doszło do żadnego dyplomatycznego porozumienia w tej trudnej sytuacji i pierwsze rosyjskie ataki nastąpiły również na miasta wewnątrz Ukrainy, nie tylko na teren dwóch okręgów, które zostały dotknięte konfliktem wcześniej" - powiedział w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

"Wiemy, że działania zbrojne są prowadzone i w okolicach Kijowa i Charkowa, a zatem po raz kolejny chciałbym przypomnieć wielokrotne apele strony kościelnej, zwłaszcza przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, o modlitwę i o post w intencji pokoju na Ukrainie. Przewodniczący Episkopatu apelował o ten wielokrotnie, także w specjalnym liście, który został wystosowany do przywódców religijnych katolickich i prawosławnych, w tym do metropolity prawosławnego Cyryla" - przypomniał ks. Gęsiak.

Jak wspomniał rzecznik KEP, abp Gądecki "także bardzo mocno apelował i prosił o to, abyśmy przygotowali się na możliwą falę uchodźców, która może przybyć z Ukrainy do nas; byśmy im okazali hojne serce. Specjalne działania podejmuje również Caritas Polska". - Miejmy nadzieję, że tych nadzwyczajnych środków nie trzeba będzie korzystać. Tym niemniej, jeśli taka potrzeba będzie, z całą pewnością Kościół w Polsce poprzez wszystkie swoje struktury będzie tych, którzy są w potrzebie będzie wspierać - zaznaczył.

W kontekście rozpoczynającego się w najbliższą środę Wielkiego Postu, rzecznik KEP zachęcił, aby czas ten przebiegł także pod znakiem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie. - Włączmy się w tę wspólną modlitwę, w tę wspólną prośbę o to, by groźba wojny nie rozprzestrzeniała się jeszcze bardziej, i aby ci wszyscy, którzy mają takie zakusy, aby zniszczyć drugiego człowieka w imię swoich własnych interesów - opamiętali się; by Europa nie została po raz kolejny pogrążona w tak dramatycznym konflikcie, którego owocem może być tylko śmierć i zniszczenie. O to Boga prośmy, w tej intencji się módlmy - zaapelował ks. Gęsiak.

O godz. 14.00 odbędzie się w Poznaniu briefing przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego w związku z eskalacją działań wojennych na Ukrainie.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama