107,6 FM

Złapano sabotażystów planujących atak na katedrę w Kijowie

Złapano grupę sabotażystów podejrzewanych o planowanie ataku na kijowski klasztor św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, jedną z najbardziej znanych świątyń miasta i katedrę Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) - poinformował w poniedziałek rzecznik CPU, biskup Eustraty.

Metropolita kijowski i zwierzchnik autokefalicznej CPU arcybiskup Epifaniusz znajduje się "wśród celów rosyjskiego terroru" - dodał bp Eustraty.

CPU została utworzona w styczniu 2019 roku. Przystąpili do niej duchowni i wierni dwóch Cerkwi, które nie były uznawane za kanoniczne przez inne Kościoły prawosławne: Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego oraz Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej.

W soborze zjednoczeniowym uczestniczyło też dwóch biskupów Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, która była dotychczas jedyną kanoniczną strukturą prawosławną na Ukrainie.

Powołanie Cerkwi Prawosławnej Ukrainy wywołało niezadowolenie i protesty Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, która traktuje Ukrainę jako własne terytorium kanoniczne.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama