107,6 FM

Dr Mikołaj Konstanty: Farmaceuci ostrzegają przed zbieraniem leków dla uchodźców i robieniem zapasów

Przed zbieraniem leków dla uchodźców oraz wykupywaniem ich na zapas przestrzegł w Radiu eM Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej, dr Mikołaj Konstanty. Zaznaczył, że przekazując medykamenty Ukraińcom farmaceuci muszą mieć pewność, że te leki były odpowiednio przechowywane i zostały kupione w odpowiednich miejscach. Powiedział, że w Katowicach działają dwa specjalne punkty, w których uchodźcy otrzymują pomoc farmaceutów i darmowe leki.

Dr Mikołaj Konstanty: Farmaceuci ostrzegają przed zbieraniem leków dla uchodźców i robieniem zapasów
Radio eM

– Jesteśmy zaskoczeni ilością udzielanych uchodźcom porad medycznych. Przychodzą z prostymi dolegliwościami, przeziębieniami, bolącym uchem, zębem, problemami wynikającymi z długotrwałej podróży… – powiedział gość Radia eM. Wyjaśnił, że specjalne punkty dla uchodźców zostały utworzone w siedzibie Caritas przy ul. Wita Stwosza i w gmachu „Katowice Miasto Ogrodów” przy pl. Sejmu Śląskiego. Jest tam możliwość zasięgnięcia porady w języku ukraińskim i uzyskania za darmo tych leków, które są wydawane bez recepty.

– Nie przyjmujemy żadnych leków z darów. Jako farmaceuci musimy mieć pewność, że leki były odpowiednio przechowywane, zostały kupione w odpowiednich miejscach – powiedział. Środki na potrzebne leki zostały zebrane poprzez portal zrzutka.pl.

Dr Mikołaj Konstanty zaapelował też, aby nie wykupywać z aptek leków na zapas. Podkreślił, że nie są one produkowane i sprowadzane w ilościach wynikających z wcześniejszych analiz, dlatego nadmierne wykupywanie może spowodować braki w aptekach. Tak stało się kilka dni temu ze środkami opatrunkowymi – zauważył prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Przestrzegł też przed profilaktycznym piciem płynu Lugola w obawie przed potencjalnym zagrożeniem ze strony atakowanych przez Rosjan elektrowni jądrowych. Zaznaczył, że po pierwsze jesteśmy jako kraj dobrze zorganizowani i mamy zapasy odpowiednich środków na wypadek takiego zagrożenia. Po drugie dostępny w aptekach płyn Lugola jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego, ponadto nadmiar jodu przyjmowany przez organizm jest szkodliwy, może rozchwiać gospodarkę hormonalną związaną z tarczycą, a nawet może doprowadzić do nowotworów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..