107,6 FM

Katowice. Co dalej z energetyką w obliczu wojny? Minister Jacek Sasin rozmawiał ze związkowcami

Co dalej z umową społeczną, górnictwem i z energetyką w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę? To temat dzisiejszego spotkania delegacji rządowej z przedstawicielami związków zawodowych w Katowicach.

Miejscem spotkania był gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Jak powiedział Radiu eM Bogusław Hutek z górniczej Solidarności, strona społeczna chce poznać wizję rządu związaną z węglem kamiennym, węglem brunatnym i energetyką:

W Katowicach spotkali się sygnatariusze umowy społecznej dla górnictwa. To dokument z maja zeszłego roku, który - przypomnijmy - zakłada stopniowe zamykanie kopalń do 2049 roku wraz z programem osłonowym dla górników i całego regionu.

Czy jednak w kontekście wojny taki harmonogram jest aktualny? Mówi Dominik Kolorz ze Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności:

A wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, dodawał:

Strony podpisały także aneks do umowy społecznej, gwarantujący górnikom wzrost wynagrodzeń - oparty o wskaźnik poziomu inflacji.

Stronie rządowej przewodniczył minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin.

Pikieta przed Ambasadą Niemiec w Warszawie

Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80 wzywa inne związki do wspólnych protestów przeciw nieskuteczności dotychczasowych sankcji, nałożonych na Rosję. Jak przekonują - to Niemcy nie chcą całkowitego embarga na rosyjskie surowce: ropę, gaz i węgiel. Stąd też planują pikietę przed Ambasadą Niemiecką w Warszawie. Mówi Rafał Jedwabny, przewodniczący WZZ Sierpień 80 w Polskiej Grupie Górniczej:

Jak ustaliło Radio eM, 200-sobowe zgromadzenie ma się odbyć w najbliższy czwartek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama